Mikolaj chce súkromným školám prikázať, na čo smú použiť školné

Minister školstva Ján Mikolaj chce súkromným školám prikázať, na čo smú používať školné. Tvrdí, že ich hospodárenie chce mať pod kontrolou, pretože rovnako ako verejné školy dostávajú štátne dotácie, ale na rozdiel od nich smú vyberať aj poplatky od rodičov. Po novom zriaďovatelia súkromných škôl by smeli školné dávať len na výchovu a vzdelávanie, napríklad na platy učiteľov.

16.12.2008 12:48
Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj
debata

Z vyzbieraných peňazí by nemohli platiť nájomné či kúpu budovy. „Dotuje to aj štát, musíme vedieť, či náhodou zo štátnych peňazí sa nedotuje celá výchova a vzdelávanie, a to čo sa vyberie, ide niekde inde, na podporné aktivity… Nesmie to dať na to, čo si zmyslí,“ povedal šéf rezortu. Podľa neho opatrenie treba zaviesť aj preto, že štát uznáva diplomy zo súkromných škôl. 

Šéf Asociácie súkromných škôl Ľubomír Sloboda kritizuje Mikolajov zámer. „Je to o nás, bez nás,“ uviedol Sloboda. Podľa neho ministerstvo ich obišlo pri tvorbe novely zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení, ktorú už poslalo vláde. Sloboda považuje novelu za diskriminačnú a neférovú. Podľa neho ministerstvo neodôvodnene vstupuje do kompetencií zriaďovateľov škôl. „Štát nemôže prikazovať, ako bude zriaďovateľ používať peniaze,“ dodal Sloboda.

Ak novelu vláda schváli, pôjde do parlamentu. Sloboda povedal, že v parlamente sa pokúsia zablokovať jej schvaľovanie cez poslancov. Predseda asociácie si myslí, že súčasné pravidlá postačujú. Rozpočet škôl totiž odsúhlasujú školské rady. „Minister jednoducho nemôže dávať takýto príkaz. Pripomína mi to predchádzajúci režim,“ podotkol Sloboda. Súkromným školám podľa Slobodu nejde o zisk, fungujú ako neziskové organizácie a to by si mal uvedomiť aj minister.

Podľa predloženej novely súkromné a cirkevné školy budú môcť používať poplatky od rodičov jedine na také účely, na ktoré smú ísť aj normatívy od štátu, teda na mzdy, odvody, modernizáciu učebných pomôcok či na financovanie havarijných situácií. Ministerstvo školstva by mohlo krátiť normatívy pre súkromné a cirkevné školy. Novela počíta s tým, že im rezort zníži normatívy o 15 % na kalendárny rok, ak u nich zistia nedostatky, napríklad ak v triedach budú mať viac žiakov, než je povolené, odhalia nesúlad školského vzdelávacieho programu so štátnym programom alebo budú mať odbornosť vyučovania predmetov nižšiu ako 70 %.

debata chyba