Ježiško sa narodil v Terchovej

27.12.2008 06:03
Terchová
V jasličkovej pobožnosti spieva, recituje, hrá na harmonike aj Martinka Bobáňová (druhá sprava), ktorú ľudia poznajú zo súťaže Slovensko má talent. Autor: ,

Každý druhý Terchovčan je muzikant a každý prvý píše verše. Tvrdí to Rudolf Patrnčiak, režisér najznámejšieho a najstaršieho ľudového muzikálu v Terchovej. Do predstavenia sa už po 34. raz zapojilo takmer 150 Terchovčanov.

Na Prvý sviatok vianočný popoludní s ním vystúpili v miestnom kostole. So svojou harmonikou a spevom nechýbala ani šesťročná Martinka Bobáňová, finalistka šou Slovensko má talent.

„V tomto predstavení je život a má v sebe miestneho ducha. S niečím podobným som sa ešte nikde inde na Slovensku nestretol,“ tvrdí terchovský pán farár Ján Halama. Kým najstarší folkloristi majú vyše osemdesiatky, najmladší sú päť- či šesťroční. Spievanie v terchovskej jasličkovej pobožnosti sa páči aj Martinke Bobáňovej. V talentovej súťaži si druhým miestom vyspievala vysnívaný domček pre bábiky, pod stromčekom doma sa zase tešila z bábik. Martinkin otec Miloš Bobáň hovorí, že mala bohatého Ježiška.

„Aj od neznámych ľudí, ktorí jej v súťaži držali palce, dostala hračky, takže je spokojná,“ hovorí Miloš Bobáň. Že v súťaži napokon bola „až“ druhá, Martinku vôbec nezlomilo. V predstavení Martinka vinšuje piesňou šťastie a zdravie. Aj tento rok bol terchovský kostol na prvý sviatok vianočný preplnený divákmi, ktorí si z celého Slovenska prišli pozrieť folklórnu jasličkovú pobožnosť.

„Je to veľmi silné a nádherné predstavenie, pricestovala som do Terchovej špeciálne kvôli nemu,“ hovorí Adela Šibíková. Do predstavenia sa dostali terchovské zvyky a koledy. „Prezentujeme ich tak, ako sa po celé generácie vytvárali v mysliach našich predkov. Sú to tradície, ktoré kedysi boli súčasťou vianočných sviatkov v Terchovej. Nakoniec to celé vyzerá tak, akoby sa Ježiško narodil práve u nás,“ hovorí režisér Rudolf Patrnčiak. V muzikáli sa zachovávajú vianočné zvykoslovia.

Do predstavenia sú zapojené celé pokolenia terchovských rodín. Vnuci, dcéry, rodičia a starí rodičia účinkujú na Prvý sviatok vianočný, vždy o tretej popoludní, už tri desiatky rokov. Jednou z najstarších účinkujúcich je 79-ročná Pavlína Opálková. Tvrdí, že kým vládze, tak spieva, lebo by jej predstavenie veľmi chýbalo. „Najprv nás bolo oveľa menej, osem mužov, osem žien a traja muzikanti, postupne prichádzali mladí,“ pripomína Ján Hanuliak, ktorý v muzikáli spieva od jeho začiatku.

Vianočný muzikál ľudoví umelci v Terchovej odohrajú vždy iba raz do roka, jeho príprava trvá mesiac.

Aj malé deti si s chuťou zahrajú v predstavení,...
Terchovské vianočné koledy tento rok zahralo v...
+7Terchovské vianočné koledy tento rok zahralo v...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
26,39
Perla farebné karafiáty

Perla farebné karafiáty

29,99
Flower bag biele kvety a zelené santíny

Flower bag biele kvety a zelené santíny

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk