Bratislavu zaplavili izraelské vlajky

Bratislavské Hlavné námestie zaplavili malé a veľké izraelské vlajky a rôzne transparenty. Do centra hlavného mesta ich priniesli desiatky mladých a starších ľudí, aby tak prišli verejne podporiť Izrael, ktorý na konci decembra minulého roka začal ofenzívu proti útokom militantov, ktorí ho z pásma Gazy ostreľujú raketami.

15.01.2009 19:31
Izrael, vlajka Foto: ,
Ilustračné foto

Zhromaždenie pripravila Spoločnosť kresťanov a Židov na Slovensku, spoločnosť Chevra a slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ Slovensko). „Konflikt v Gaze sa nezačal 27. decembra, ako je často prezentované, ale oveľa skôr. Od roku 2003 dopadlo na Izrael spolu viac ako 10-tisíc rakiet namierených výlučne na civilné obyvateľstvo,“ vyhlásil Peter Švec, predseda ICEJ Slovensko, ktorá je jednou z 50 pobočiek veľvyslanectva na svete. Podľa neho cieľom zhromaždenia nie je proti niekomu útočiť, alebo proti niekomu demonštrovať. „Naším cieľom nie je to, aby sme niekomu vynadali alebo odkázali, aký je a aký nie je. Chceme vyjadriť podporu a porozumenie s tým, čo Izrael musí urobiť,“ zdôvodnil. Charakter konfliktu podľa neho ICEJ Slovensko pozná z osobných skúseností cez rôzne charitatívne projekty jeho členov na oboch stranách.

Transparent: Nebudeme čakať ako v čase transportov

Niekoľko ľudí držalo na námestí v rukách transparenty s rôznymi výzvami. „Chápeme reakciu Izraela na terorizmus! Každý štát má právo brániť sa! Nebudeme čakať ako v čase transportov,“ objavilo sa na niektorých. Skupinky mladých sa za zástupcom spoločne modlili a prosili o mier a pokoj na území bojov. Traja hlavní organizátori vydali vyhlásenie k situácii v pásme Gaza. „V situácii, keď hnutie Hamás používa civilné obyvateľstvo ako živé štíty, nepovažujú kresťania rôznych denominácii za náležité brať Izrael na zodpovednosť ani za civilné obete prebiehajúceho konfliktu,“ píše sa v ňom. Otázka bezpečnej budúcnosti Izraela je pre Slovensko podľa organizátorov zhromaždenia vzdialenou témou „len zdanlivo“. „Sme kresťania, nie sme moslimovia, ani Židia. Svet musí vyvíjať väčšie úsilie, aby paralyzoval Hamás Keď to svet, ani OSN neurobil, musí to urobiť Izrael,“ povedal Švec.

Pozdravný list poslal zhromaždeniu i slovenský eurokomisár Ján Figeľ, na pódiu vystúpili aj ďalší rečníci. Organizátorov mrzí, že k situácii v Pásme Gazy zaujala slovenská diplomacia neutrálne stanovisko. Ministerstvo zahraničných vecí stupňovanie násilia medzi Izraelom a hnutím Hamás v oblasti Gazy ešte v decembri odsúdilo a vyjadrilo hlboké znepokojenie nad vysokým počtom civilných obetí na palestínskych územiach. Obe strany tiež vyzvalo na okamžite zastavenie násilných akcií. „V stanovisku Slovenska chýba odvaha označiť Hamás za jednoznačný zdroj eskalácie napätia v oblasti, ako to urobili USA, Nemecko, či susedná Česká republika,“ uvádza vyhlásenie. 

Izrael útočí už 20 dní

Izraelská ofenzíva v Pásme Gazy, ktorá dnes pokračuje 20. deň, si už vyžiadala vyše tisíc obetí na životoch. Podľa zdravotníckych zdrojov zahynulo 1 001 Palestínčanov a 4 580 bolo zranených. Asi tretinu obetí tvoria deti. Na strane Izraela je desať mŕtvych vojakov a traja civilisti. Medzinárodné spoločenstvo zatiaľ pokračuje v snahách o vyjednanie prímeria medzi Hamásom a Izraelom. Egyptskí sprostredkovatelia majú dnes informovať izraelských predstaviteľov o reakcii Hamásu na egyptský návrh dohody o prímerí.

Europarlament dnes schválil rezolúciu, v ktorej vyjadrili nesúhlas s „kolektívnym potrestaním Palestínčanov.“ Podľa prijatej rezolúcie je „embargo v Gaze uplatňovaním kolektívnej viny, ktorá je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom“. Európsky parlament vyzval Izrael dodržiavať povinnosti vyplývajúce z medzinárodných dokumentov a dohôd o humanitárnom práve. Europoslanci tiež požadovali okamžité a trvalé prímerie v Pásme Gazy.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy