Obetí nehôd ubúda, zabíja rýchlosť a alkohol

Pri slovenských cestách by malo pribudnúť 558 krížov. Toľko ľudí prišlo vlani o život pri dopravných nehodách. Počet mŕtvych je tak stále vyšší ako zámer vlády Roberta Fica (Smer), ktorá chce znížiť počet obetí do roku 2010 na 305. Hlavnou príčinou vlaňajších 58 896 dopravných nehôd je podľa hovorcu Policajného zboru Viktora Plézela najmä porušenie povinností vodiča. "Pod takmer polovicu nehôd sa podpísalo prekročenie rýchlosti, nesprávne predbiehanie či alkohol," povedal Plézel.

16.01.2009 10:12
štatistika obetí dopravných nehôd Foto:
štatistika obetí dopravných nehôd
debata

Rýchlosť a alkohol asistovali vlani pri každej piatej nehode, opití vodiči a kaskadéri za volantom spôsobili až 10 325 zrážok. Vlani síce počet nehôd oproti predchádzajúcemu roku klesol o vyše 2 000, boli však tragickejšie. Pri viacerých zrážkach zahynuli niekedy aj viac ako štyria ľudia naraz.

Jednou z najtragickejších bola júnová jazda 32-ročného šoféra medzi obcami Jastrabie pri Michalovciach a Čečehov na východe Slovenska. Ten okrem seba zabil aj štyroch zo siedmich ľudí, ktorí sa viezli v jeho žiguli. Muž pritom nikdy nevlastnil vodičský preukaz a v neprimeranej rýchlosti narazil do železného premostenia poľnej cesty.

Hoci obetí je stále veľa, situácia sa postupne zlepšuje. Menej obetí ako 519 bolo za posledných desať rokov len v roku 2006. Počet mŕtvych predstavuje výrazné zlepšenie aj oproti roku 2007, keď pri nehodách zahynulo až 627 ľudí. Mŕtvych ubudlo vlani vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska, okrem Trenčianskeho. Tam počet obetí stúpol o 11 na 64 mŕtvych. Najmenej ľudí zahynulo v Bratislavskom kraji aj napriek tomu, že sa tu stalo najviac dopravných nehôd až 11 999. Zomrelo pri nich 51 ľudí. V počte usmrtených jednoznačne vedie Banskobystrický kraj. Tam vlani na cestách prišlo o život 85 ľudí, pritom nehôd tam bolo o polovicu menej ako v Bratislavskom kra­ji.

Práve za rýchlosť a alkohol budú o dva týždne policajti udeľovať najprísnejšie tresty. Vodič pretekár zaplatí po novom už o polovicu viac ako dnes. Najvyššia pokuta stúpne na 1 300 eur (39 164 Sk) zo súčasných 15-tisíc Sk (498 eur) a zákaz šoférovania z dvoch na päť rokov.

Ani tento rok sa nezačal najlepšie. Za prvých dvanásť dní zahynulo na cestách 15 ľudí. Polícia vkladá nádej do nového prísnejšieho cestného zákona, ktorý začne platiť už 1. februára. Zázraky v znížení počtu obetí však nečaká. „Ak to bude nevyhnutné, polícia bude pokračovať aj naďalej v nepopulárnych represívnych akciách. Nie je však všemocná. Bezpečnosť na cestách je aj otázkou kvality infraštruktúry či dopravnej výchovy," hovorí Bohuš Chochlík, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.

debata chyba