Pár Lajčák-Hargašová nie je pre STV problém

24.01.2009 20:26
Jarmila Hargašová-Lajčáková
Jarmila Hargašová-Lajčáková s manželom na tanečnom parkete. Autor:

Slovenská televízia nevidí nijaký problém v tom, že kľúčová tvár jej spravodajstva Jarmila Hargašová-Lajčáková je manželkou budúceho ministra zahraničných vecí. Hargašová moderuje hlavnú reláciu Správy STV.

Verejnoprávna televízia vzájomný vzťah medzi Hargašovou a Lajčákom nepovažuje za konflikt záujmov v etickej a profesionálnej rovine. Počíta s ňou ako s moderátorkou aj v budúcnosti. „Pani Hargašovú považujeme za špičkovú moderátorku a STV s ňou počíta aj naďalej. Nič sa na tom nemení,“ uviedla šéfka komunikačného oddelenia verejnoprávnej televízie Martina Brychtová.

Mediálny analytik Gabriel Šípoš však tvrdí, že pri spravodajstve to pôsobí neprofesionálne, keď sa jeho žena podieľa na tvorbe správ o svojom manželovi. Šípoš upozorňuje, že verejnoprávnej televízii to nepridáva na dôveryhodnosti a dobrom mene. "Jej ako manželke člena vlády záleží na dobrom imidži nielen manžela, ale aj celej vlády, preto by najlepším riešením bol odchod zo spravodajstva, vysvetlil Šípoš.

Ako dodáva, najhoršie čo môže STV urobiť, je tváriť sa, že sa nič nedeje. „Mali by sa vyjadriť, ako budú situáciu riešiť a aké pravidlá prijmú vzhľadom na pomer svojej kľúčovej osoby s členom vlády,“ dodáva Šípoš. Zároveň pripomína podobný prípad v USA, kde sa manželka Arnolda Schwarzeneggera verejne vzdala svojej práce počas jeho kandidatúry za guvernéra Kalifornie.

Hargašová včera nedvíhala mobilný telefón, aby sa vyjadrila k svojej budúcnosti ako moderátorka spravodajstva. Podľa informácii Pravdy sa dohodla s manželom, že až do jeho inaugurácie nebude situáciu nijako komentovať.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata