Mikloš: Keď chce Fico zastaviť prepúšťanie, musí znížiť dane

01.02.2009 14:44, aktualizované: 15:00
Ivan Mikloš
Poslanec SDKÚ Ivan Mikloš Autor:

Opozícia nemá výhrady voči opatreniam, ktoré robí koalícia na riešenie hospodárskej krízy, považuje ich však za nedostatočné. V diskusnej relácii STV O päť minút 12 to povedal poslanec za SDKÚ Ivan Mikloš. "Šetrenie je dôležité, problém ale je, že šetrenie nie je dostatočné. Tristo miliónov eur by sa dalo ušetriť na rekonštrukcii bratislavského hradu, či pri diaľničnom mýte," skonštatoval. Mikloš si tiež myslí, že v tomto čase sa musia opozícia a koalícia spojiť a problém riešiť spoločne.

„Navrhovali sme kroky, zníženie daní, odvodov, vláda s nami odmietala komunikovať,“ dodal. Opozícii sa napríklad nepáči zriaďovanie sociálnych podnikov, ktoré sú podľa Mikloša neefektívne a považuje ich za škodlivé, keďže môžu byť spojené s korupciou. Zníženie daní a odvodov považuje poslanec za dôležité, lebo pomôže vytvoriť podnikateľské prostredie a motivovať zahraničných investorov, aby u nás otvárali nové prevádzky.

„Navštevujeme s kolegom Dzurindom podniky a pýtame sa, ako by sa dalo predísť tomu, aby neprepúšťali svojich zamestnancov. Odpoveď bola – znížte dane a odvody,“ poznamenal Mikloš. Poslanec koalícii tiež vyčíta, že investuje málo do zatepľovania bytov. „Zjavne to nie je dostatočné, do bytovej výstavby ide menej finančných prostriedkov ako to bolo v roku 2006.“ 

Zníženie daní nepomôže, občania budú šetriť, myslí si tajomník Palko

Štátny tajomník ministerstva financií František Palko nepovažuje znižovanie daní a odvodov za efektívne riešenie hospodárskej krízy. „Občania majú v takom čase skôr sklon k úsporám a nie je tu záruka, že sa peniaze dostanú späť do ekonomiky.“ Podľa neho cesta ako udržať prácu na Slovensku a znížiť sociálne dopady hospodárskej krízy je investovanie do projektov, rozširovanie infraštruktúry.

„Dnes je dôležité aby sa peniaze dostali tam, kde je dôležité udržať zamestnanosť. Pomoc firmám pri platení odvodov, podpora ľuďom, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Opatrenia, o ktorých bude rokovať vláda, sú efektívne a budú založené na troch zložkách – štát, občan, podnikateľ,“ povedal Palko.  Vláda chce peniaze na projekty získať z vládnych rozpočtových kapitol. Ako ďalej štátny tajomník dodal,  výdavky jednotlivých rezortov budú znižovať selektívne podľa dôležitosti.

Podľa Palka vláda komunikovala so všetkými relevantnými inštitúciami o riešení krízy a konala ešte skôr ako Európska komisia prijala krízový plán. „Musíme vykompenzovať znížený export, potrebujeme zdroje, aby sme podporili projekty a udržanie zamestnanosti,“ dodal. Štátny tajomník škrty v štátnom rozpočte nepovažuje za konečné a pokračovať budú v priebehu roka, dôležité je podľa neho to, ako dopadne prvý štvrťrok.

Csáky si myslí, že vláda šetrí málo

Podľa predsedu SMK Pála Csákyho je šetrenie vlády nedostatočné, lebo situácia je oveľa zložitejšia ako sa zdá. Povedal to v relácii O päť minút 12 . Csáky sa vyjadril, že momentálne treba pomôcť ľuďom, ktorí ešte majú zamestnanie a v prípade tých, ktorí o zamestnanie prišli, bude treba rátať so zvýšením nezamestnanosti. „Takýmto ľuďom treba pomôcť v rekvalifikácii, v sociálnej oblasti, či sú zadlžení, či majú hypotéku alebo nie,“ povedal. SMK je preto pripravená hlasovať za všetky opatrenia, ktoré prinesú zmiernenie sociálnych dopadov hospodárskej krízy.

Podľa Csákyho sa problémy súvisiace s krízou ukázali už minulý rok, no koalícia riešila zbytočne maďarskú tému. „Vyzval som vtedy vládu, aby zbytočne neodvádzala pozornosť od týchto problémov.“ V tom čase podľa Csákyho existoval jediný plán na záchranu ekonomiky z dielne SDKÚ, ku ktorému sa SMK pripojila. Ako ďalej dodal, SMK je pripravená podporiť aj také návrhy koalície, ktoré sa týkajú štátneho deficitu. Podľa neho, ak sú prognózy svetových ekonómov správne a kríza by mala trvať ešte niekoľko mesiacov, mali by u nás prísť tie hlavné impulzy v prvej polovici tohto roka. 

„Opatrenia proti hospodárskej kríze sa robia na úrovni poznaného, čo môžeme predvídať, ale rozsah krízy to nezastaví,“ povedal predseda HZDS Vladimír Mečiar.  „Pokiaľ ide o hospodársku krízu a jej vývoj, ťažisko je v Spojených štátoch amerických. My do USA vyvážame len 1,8 percenta objemu tovaru to nemá dosah, ale z USA cez financie, tovary sa do celého sveta šíri znehodnocovanie cenných papierov, znehodnocovani­e meny.“

Podľa Mečiara je preto rozhodujúce, ako budú padať odvetvia a ako sa bude vyvíjať ekonomika v krajinách, do ktorých exportujeme 83 percent svojej produkcie. Snaha vlády je preto zachovať sociálne istoty a podporiť oblasti a subjekty, ktoré sú základom našej ekonomiky, teda malých a stredných podnikateľov. Mečiar si myslí, že kríza sa vyriešiť dá. Slovensko bolo podľa neho v rokoch 1998 – 1999 na tom hospodársky horšie, a predsa sa to vyriešilo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku