Auto ministra Kaliňáka išlo po meste 115 km/h, pozrite si VIDEO

Hneď v prvý deň platnosti päťdesiatky sa vyše 100-kilometrovou rýchlosťou valilo Bratislavou auto so šéfom rezortu vnútra Robertom Kaliňákom na palube. Ministra popoludní viezol ochrankár zo Záhorskej Bystrice, kde v televízii Markíza nakrúcal nedeľňajšiu reláciu Na telo.

02.02.2009 05:22, aktualizované: 13:50
Kaliňák Foto: ,
Auto s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom uháňa cez Bratislavu.
debata

Ďalšie informácie o kauze prinesie denník Pravda v utorok

Kaliňáka, ktorý v piatok odkázal cestným pirátom, že na nich posiela špeciálne policajné komando, sledovalo auto redakcie Pravdy. Keď sa ministerský VW Touareg dostal do mesta, kde už platí päťdesiatka, tachometer ukazoval dvakrát toľko. „Ja som nešiel. Išiel šofér. Pokutu dostane ten, čo išiel za autom,“ reagoval na rýchlu jazdu minister. Potom dodal už len toľko, že sa treba s otázkami obrátiť na jeho hovorcu.

Od bratislavského Tesca Lamač prechádzalo auto s Kaliňákom smerom na križovatku Patrónka. Úsek, ktorý podľa mapy meria necelé dva kilometre, zvládlo za 47 sekúnd. Priemerne tak mohlo ísť 137-kilometrovou rýchlosťou. Na Patrónke sa preradilo do pruhu pre autobusy a zmizlo v diaľke.

Ešte v piatok Kaliňák vystríhal cestných pirátov, aby od nedele stiahli nohu z plynu. „Vodičov, ktorí jazdia nebezpečne a neohľaduplne, bude naháňať špeciálny tím, ktorý nepodplatia ani majetní a vplyvní ľudia,“ vyhlásil minister. Dodal, že sprísnenie pokút platí pre tých, ktorí budú vážne porušovať pravidlá, napríklad mimoriadne vysokou rýchlosťou. Šofér ministra, ktorý patrí k policajným ochrankárom, má právo prednostnej jazdy. „V zmysle zákona rozhoduje o rýchlosti a spôsobe jazdy bez ohľadu na dopravné obmedzenia,“ uviedol Kaliňákov hovorca Erik Tomáš. Kam sa minister tak ponáhľal, nespresnil.

DISKUSIA: Má ísť minister vnútra vodičom príkladom?

Po sprísnení pravidiel na cestách v Česku, kde zaviedli bodový systém, prekročil rýchlosť šéf polície Vlastimil Husák. Hoci mal tiež právo prednostnej jazdy, udelil sám sebe pokutu. Na Slovensku sa v minulosti k rýchlej jazde sám priznal policajný prezident Ján Packa.

Väčšina ostatných vodičov v nedeľu na cestách jazdila viditeľne pomalšie. „Sledujem tachometer. Je to zvláštne, poloprázdne cesty a až na pár výnimiek všetci jazdia predpisovo,“ skonštatovala Bratislavčanka Silvia Puhalová. Problémy s dodržiavaním povinnej päťdesiatky jej spôsobovalo najmä to, že stále sledovala tachometer. „Päťdesiatka na tachometri nie je. Stále si kontrolujem, ako rýchlo idem,“ povedala.

Keďže v nedeľu na celom Slovensku snežilo, šoféri už museli jazdiť so zimnými pneumatikami. Inak im hrozila pokuta do 100 eur. Policajné hliadky v hlavnom meste sa však zameriavali najmä na rýchlosť.

Vedenie polície aj napriek sľubu z piatka nezverejnilo na internete sadzobník pokút. „Je to interný predpis polície. Na webe ministerstva vnútra je znenie nového zákona. Tam je rozpísané v zmene priestupkového zákona, koľko môže polícia za jednotlivé priestupky od vodiča žiadať,“ uviedol policajný hovorca Martin Korch.

Ochrankári podajú žalobu na Pravdu

Úrad na ochranu ústavných činiteľov Ministerstva vnútra SR podá žalobu na denník Pravda. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú poskytol tlačový odbor ministerstva. Ochrankári tvrdia, že vodič, ktorý viezol v nedeľu ministra Roberta Kaliňáka, nejazdil rýchlosťou uvedenou na titulnej strane denníka. Podľa Pravdy auto s ministrom v prvý deň platnosti nového cestného zákona šlo na úseku s povolenou rýchlosťou 50 km/h rýchlosťou 115 km/h.

Rezort vnútra argumentuje, že „nešlo o auto ministra Kaliňáka, ani ho on nešoféroval a teda ani nemohol prekročiť rýchlosť.“ Služobné vozidlo šoféroval policajt Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ktorý v zmysle zákona spolu s ochrancom – policajtom rozhoduje o rýchlosti a spôsobe jazdy pri preprave chránenej osoby bez ohľadu na dopravné obmedzenia. Ministerstvo preto tvrdí, že videozáznam, ktorý má Pravda k dispozícii, je len dôkazom porušenia dopravných predpisov zo strany vodiča auta, ktorý spomínané služobné vozidlo prenasledoval. Očakávajú preto, že denník odovzdá dôkazný materiál na posúdenie príslušnému dopravnému inšpektorátu.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy