Rozsudok je víťazstvom demokracie, nie som terorista, tvrdí Labsi

Bratislavský krajský súd uznal žalobu údajného teroristu z Alžírska Mustafu Labsiho na Migračný úrad MV SR, ktorý mu zamietol žiadosť o azyl. Súd rozhodnutie migračného úradu zrušil a vrátil ho na ďalšie konanie.

04.02.2009 17:16
Mustafa Labsi Foto:
Údajný terorista z Alžírska Mustafa Labsi prichádza na pojednávanie.
debata

Sudca rozhodnutie odôvodnil tým, že úrad nezabezpečil dostatočný rozsah informácií z krajiny, odkiaľ Labsi pochádza a poukázal na to, že migračný úrad nezabezpečil dostatočné množstvo dôkazov, ako sú dôvody, prečo mu azyl nemá byť udelený. Rozhodnutie musí byť jasné a jednoznačné, dodal sudca. Proti rozsudku sa nedá odvolať. Migračný úrad musí teraz vypracovať nové rozhodnutie, ktorým schváli alebo opäť zamietne azyl Mustafu Labsiho. Ako povedala Anna Šidová z Migračného úradu,„pripúšťame procesné chyby a bude rozhodnuté ešte raz. V rozhodnutí neboli presne definované dôvody,  prečo sa neudeľuje azyl a doplnková ochrana, toto tam malo byť uvedené a absentovalo to v našom rozhodnutí. Musí byť splnených päť podmienok, prečo neudeliť azyl,“ vysvetlila. Labsiho právny zástupca Martin Škamla je s rozhodnutím súdu spokojný, „nie je to ale konečné rozhodnutie vo veci pána Labsiho, tak uvidíme, ako bude rozhodovať ďalej migračný úrad.“ Na otázku či je Labsi na Slovensku nelegálne, Škamla povedal, že ako žiadateľ o azyl je na Slovensku legálne. „Žiadatelia o azyl sú oprávnení nachádzať sa na Slovensku, takže je tu legálne,“ zdôvodnil.

Alžírčan po skončení súdneho konania vyhlásil, že „je to víťazstvo demokracie, v Európe je demokracia, v Alžírsku nie je, nie som terorista.“ Ešte počas súdneho konania sa vyjadril, že je hrdým Arabom a k žiadnej teroristickej skupine nepatrí. Reagoval tak na slová Šidovej, ktorá v odôvodnení, prečo Labsimu odmietli udeliť azyl povedala, že Slovenská republika sa musí starať o bezpečnosť svojich občanov. „Osobe, ktorá patrí k salafistickému hnutiu a predstavuje nebezpečenstvo pre spoločnosť, nemôžeme udeliť ani azyl, ani doplnkovú ochranu,“ poznamenala.  Podľa Šidovej Alžírčan patril k hnutiu, ktoré je odnožou al-Kajdy a aj keď sa nezúčastňoval na bombových atentátoch, patril medzi lobistov, ktorí v organizácii mali dôležitú úlohu. Ako dodala, od roku 1991 sa nezdržiaval vo svojej krajine. Poukázala na jeho trestnú činnosť vo Francúzsku a v Alžírsku, kde bol odsúdený za teroristické aktivity a falšovanie dokladov.

Údajný terorista odmietol všetky Šidovej tvrdenia. „K žiadnej salafistickej skupine nepatrím, nie som terorista, na Slovensko som prišiel za svojou manželkou. Od Slovenska nechcem nič, iba to, aby ma nechalo žiť s mojou ženou a synom a nevydalo ma do Alžírska, mám strach, že má tam zabijú,“ povedal. Labsi poprel aj to, že by bol kriminálne činný v iných krajinách, „nikdy som nebol v Kanade, Bosne, v Belgicku ani v Nemecku. Vo Francúzsku ma odsúdili na päť rokov za falšovanie dokladov, podľa mňa neoprávnene a po troch mesiacoch ma pustili.“ Alžírčan ďalej vyhlásil, že nemal žiadne problémy a s manželkou žili pokojný život. Labsi je momentálne v rozvodovom konaní a jeho manželka je zbavená svojprávnosti.

O vydanie Labsiho požiadalo Slovenskú republiku Alžírsko, pretože tam bol právoplatne odsúdený v neprítomnosti. Údajný terorista bol súdený aj vo Veľkej Británii a vo Francúzsku. Francúzi ho odsúdili na päť rokov nepodmienečne za prípravu teroristických útokov. V roku 2006 prišiel cez Rakúsko na Slovensko za manželkou. Slovenskí policajti ho zadržali a vrátili do Rakúska. V máji 2007 ho Rakúšania vrátili opäť na Slovensko. Bratislavský krajský súd v novembri 2007 rozhodol, že bude vydaný do Alžírska, Labsi sa ale odvolal, no Najvyšší súd SR vlani potvrdil rozhodnutie krajského súdu. Alžírčanova sťažnosť teda putovala na Ústavný súd SR.

V rozsiahlej sťažnosti okrem iného uviedol, že mu hrozí, že bude v Alžírsku mučený. V marci senát Ústavného súdu SR na neverejnom zasadnutí odložil vykonateľnosť uznesenia o prípustnosti Labsiho vydania do rozhodnutia o veci samej a v júni 2008 zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého skoršie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o vydaní porušilo Labsiho základné práva. NS SR v auguste 2008 opätovne rozhodol a verdikt znel, že Labsi nemôže byť vydaný do Alžírska, lebo mu tam hrozí mučenie.

debata chyba
Flowers