Zala si po Oxforde väčšinu peňazí nechá. Vraj pracoval

Poslanec za Smer Boris Zala si nechá väčšiu časť platu za obdobie, ktoré strávil štúdiom angličtiny vo Veľkej Británii. Hoci jeho kurz trval štvrť roka, vzdá sa iba februárového platu. Tvrdí, že aj keď bol v Oxforde, pracoval.

24.02.2009 08:03
Zala Foto:
Poslanec za Smer Boris Zala
debata

„V decembri 2008 a januári 2009 som si plnil všetky povinnosti spojené s funkciou poslanca Národnej rady,“ odkázal Zala, ktorému počas jazykového kurzu prišlo na účet približne 7 158 eur (asi 216-tisíc korún). Okrem platu mu štát celé tri mesiace štúdia platí poslaneckú kanceláriu a asistenta.

Podľa výpisu z hlasovaní, ktorý zverejňuje Národná rada na internete, bol však Zala naposledy v parlamente 28. novembra. V decembri a januári ani raz nehlasoval, ospravedlnil sa aj z posledných štyroch rokovaní zahraničného výboru. Dlhodobo plánovanú zahraničnú cestu uvádza ako dôvod neúčasti aj na novembrovej schôdzi.

Keď sa prevalilo, že Zala sa namiesto rokovania v parlamente zdokonaľuje v angličtine, premiér Robert Fico naznačil, že by mal vrátiť aj peniaze. Včera po hovorkyni Silvii Glendovej odkázal, že toto stanovisko platí aj naďalej.

Zalov mesačný plat je okolo 2 008 eur, k nemu dostáva paušálne náhrady 1 405 eur. Za vedenie zahraničného výboru berie každý mesiac 166 eur.

Poslankyňa za HZDS Zdenka Kramplová Zalu obhajovala s tým, že počas celého štvrťroka „sporadicky chodil do parlamentu“. „Agendu súvisiacu s rokovaním výboru vždy zabezpečil,“ uviedla Kramplová, ktorá počas štúdia Zalu zastupovala vo vedení výboru.

Zalov postoj k vráteniu peňazí šéf parlamentu Pavol Paška nekomentoval. „O ospravedlnení alebo neospravedlnení neúčasti poslancov za mesiac február bude rozhodnuté začiatkom marca,“ povedal Paškov hovorca Jozef Plško.

Zala sa vybral na kurz angličtiny preto, lebo povedie kandidačnú listinu Smeru do volieb do Európskeho parlamentu. Poslankyňa za SDKÚ Magda Vášáryová na svojom blogu napísala, že hoci Zala vedie zahraničný výbor, jeho angličtina je slabá.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy