Radičová doťahuje Gašparoviča, Bollová má viac ako Melník i Sidor

05.03.2009 14:30
Gašparovič, Radičová
Prezident Ivan Gašparovič a prezidentská kandidátka Iveta Radičová. Autor:

Popularita súčasnej hlavy štátu a zároveň kandidáta na funkciu prezidenta Ivana Gašparoviča klesla vo februári pod hranicu 50 percent. Vyplýva to z prieskumu agentúry MVK. Gašparovič sa však aj napriek tomu teší najvyššej podpore spomedzi všetkých siedmich kandidátov. Prvé kolo volieb bude 21. marca, prípadné druhé kolo je naplánované na 4. apríla.

Súčasnému prezidentovi, ktorého podporujú vládne strany Smer a SNS, by vo februári dalo svoj hlas 48,6 percenta rozhodnutých ľudí. V decembri by podľa prieskumu rovnakej agentúry Gašparoviča volilo 55 percent oslovených.

Za Gašparovičom sa v prieskume umiestnila opozičná kandidátka a poslankyňa SDKÚ Iveta Radičová. Získala priazeň 33,3 percenta oslovených. V porovnaní s decembrom si mierne polepšila, v poslednom mesiaci predchádzajúceho roka by ju volilo 32,6 percenta ľudí.

Gašparovič by podľa prieskumu vyhral s podporou 56,5 percenta aj v druhom kole volieb. Jeho pravdepodobnú súperku Radičovú by podporilo 43,5 percenta voličov.

Na zvolenie v prvom kole prezidentských volieb potrebuje uchádzač získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. Právnici či kandidáti sa však v minulosti nezhodli, či na úspech vo voľbách stačí viac než 50 percent všetkých voličov, alebo len tých, ktorí sa prvého kola zúčastnia. Zatiaľ čo Gašparovič si myslí, že na zvolenie stačí nadpolovičná väčšina z odovzdaných hlasov, Ústredná volebná komisia má iný názor.

Podpora zvyšných piatich kandidátov nepresiahla v prieskume hranicu desiatich percent. Predsedníčka mimoparlamentnej strany Slobodné fórum Zuzana Martináková by získala 7,1 percenta hlasov, dlhoročný poslanec a bývalý člen KDH František Mikloško 5,5 percenta, niekdajšia poslankyňa za Komunistickú stranu Slovenska (KSS) a nezávislá kandidátka Dagmar Bollová 2,7 percenta, kandidát vládnej HZDS Milan Melník 2,1 percenta a kandidát KSS Milan Sidor 0,7 percenta.

Na prvom kole volieb sa podľa odhadu MVK zúčastní 34 až 41 percent ľudí. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 20. až 27. februára na vzorke 1110 respondentov.

Kandidát Počet percent
Ivan Gašparovič 48,6%
Iveta Radičová 33,3%
Zuzana Martináková 7,1%
František Mikloško 5,5%
Dagmar Bollová 2,7%
Milan Melník 2,1%
Milan Sidor 0,7%
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
18,99
Kytica červené ruže v červenom srdci

Kytica červené ruže v červenom srdci

28,99
Červené ruže s opičkou

Červené ruže s opičkou

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk