Parlament uprace videoarchív. Za 4,4 milióna korún

Parlament dá za poriadok vo videoarchíve vystúpení poslancov 145 740 eur (takmer 4,4 milióna korún). Odborníci tvrdia, že cena objednaných služieb je na trhu aj desaťkrát nižšia. Národná rada si už pred piatimi rokmi kúpila špeciálny systém, ktorý umožňuje poslancom sledovať priebeh schôdzí z pohodlia kancelárií. Slúži aj pre verejnosť - rokovania sa dajú pozerať v priamom prenose aj zo záznamov na webovej stránke Národnej rady.

13.03.2009 10:25
Archív, Národná rada Foto:
Národná rada ide upratať videoarchív na svojej webovej stránke. Podľa odborníkov by sa to dalo urobiť desaťkrát lacnejšie.
debata

Pre ľahšiu orientáciu v archíve teraz objednalo vedenie parlamentu úpravu videoarchívu. „Ide o kompletné riešenie rozšírenia systému,“ vysvetlila hovorkyňa parlamentu Elena Valovičová.

Pravda oslovila troch odborníkov na programovanie informačných systémov. Zhodli sa v tom, že cena, ktorú zaplatila Národná rada, je príliš vysoká.

„Reálne náklady by sa mohli pohybovať od 5-tisíc do 10-tisíc eur podľa zvoleného technického riešenia,“ uviedol Pavel Kanzelberger zo spoločnosti, ktorá sa zaoberá tvorbou audiovizuálnych diel. Ak by bol aj projekt náročnejší na hardvér, cena by podľa neho nemala prekročiť sumu 15-tisíc eur (452-tisíc korún). Pripomenul, že časť softvéru je dnes voľne prístupná na internete.

„Cena za rozširovanie systému je vysoká. Treba vziať do úvahy najmä to, že ide o rozšírenie existujúceho systému o niekoľko funkcionalít,“ poznamenal Ondrej Jombík z Platon Software Development Group. „Ak to niekto spraví za milión korún, v zásade môže byť ešte vysmiaty,“ dodal tretí oslovený, ktorý nechcel byť menovaný.

Na dodávateľa služieb Národná rada nevypísala súťaž. „Ide o rozšírenie časti existujúceho informačného systému, ktorý spoločnosť Elektronika dodala Kancelárii Národnej rady SR v roku 2004, a na ktorý sa vzťahujú autorské práva,“ uviedla Valovičová.

V takýchto prípadoch môže úrad zadať zákazku priamym zadaním. „Zverejní už len výsledok,“ uviedla odborníčka na verejné obstarávanie Helena Polónyiová.

Či nemohla Národná rada na zdokonalení systému nejaké euro ušetriť, Valovičová nevysvetlila. „Cena bola výsledkom rokovacieho konania,“ dodala. Zdôraznila, že Národná rada postupovala v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.

debata chyba