Niekoľko stoviek predovšetkým mladých ľudí v čiernom oblečení s vyholenými hlavami, niekoľko predstaviteľov českého Národního odporu a skupina starších ľudí, sa zišlo po 13:00 na Hodžovom námestí. Celé podujatie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenie. Účastníkom pri príchode kontrolovali policajti totožnosť, na námestí boli rozmiestnení policajní psovodi, v zadnej časti námestia boli pripravení ťažkoodenci.
Na úvod zhromaždenia rečnil súčasný vodca Slovenskej pospolitosti Ivan Sýkora. Spomínal udalosti, ktoré viedli k vyhláseniu prvého slovenského štátu „Slovenský štát vznikol legitímnym, demokratickým spôsobom a z vôle celého národa,“ povedal pred davom Sýkora. Zhromaždení reagovali potleskom a skandovaním hesla „Slovenský štát“. Jozefa Tisa označil Sýkora za jediného skutočného slovenského prezidenta, na čo dav začal skandovať „Sláva Tisovi!“.
Vyskúšajme si demokraciu! Na stráž! volal Kotleba
Po Sýkorovi si zobral slovo Kotleba, prítomných oslovil kamaráti, kamarátky, priatelia z celej Európy. Vládu označil za skorumpovanú, podľa Kotlebu zašla tak ďaleko v snahe potláčať slobodu prejavu, že minulý týždeň polícia obvinila mladého nacionalistu za to, že 17. novembra použil pozdrav „Na stráž!“.
Kotleba začal hovoriť k prítomným policajtom, že „spomínaný pozdrav bol pôvodne pozdravom slovenského katolíckeho skautingu a telovýchovnej jednoty Orol“. Podľa bývalého vodcu pospolitosti nemožno stotožňovať spomínaný pozdrav s Hlinkovou gardou preto, že „niekto na to má politickú objednávku“. Kotleba povedal, že lustrácia občianskych preukazov účastníkov zhromaždenia možno preto trvala 20 minút, lebo minister vnútra Robert Kaliňák vyslal policajtov na akciu „s rozbitými vysielačkami s popukanými sklíčkami“.
Na záver svojho kritického prejavu na adresu súčasnej vládnej moci a chváliaceho vojnový slovenský štát Kotleba vyzval stovky počúvajúcich, „vyskúšajme si teraz demokraciu v praxi“ a zakričal „Na stráž!“, „dav odpovedal "Stráž!“ Krátko potom pristúpila ku Kotlebovi skupina policajtov, ktorá ho vyviedla z davu, zvalila na zem a potom naložila do policajného auta. Dav na počínanie polície reagoval skandovaním „Policajný štát“.
Polícia tvrdo zakročila voči neonacistom, zhromaždenie na námestí nakoniec zrušili
Odvedenie Mariána Kotlebu spôsobilo v dave extrémistov nevôľu a polícia musela zasahovať. Starosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Andrej Petrek nakoniec zhromaždenie zrušil. Dav starostu vypískal a volal na neho „Hanba!“ Neonacistov policajti nakoniec z námestia vytlačili do bočných uličiek.
Vodca Slovenskej pospolitosti Ivan Sýkora povedal, že zadržanie Mariána Kotlebu nebolo podľa neho motivované pozdravom Na stráž!, ale tým, že kritizoval vo svojom prejave vládnu moc. „Počas prejavu prišlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. Vzhľadom na túto skutočnosť bolo zhromaždenie starostom mestskej časti Staré Mesto zrušené,“ konštatovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR Bratislava Tatiana Kurucová.
Neonacisti sa po treniciach s políciou na námestí vybrali okolitými ulicami a pochodovali po Štefánikovej ulici. Polícia kvôli nim musela spomaliť a odkláňať dopravu. Asi po hodinovom pochode krátko po 16:00 h dorazili radikáli na Martinský cintorín. Okrem policajtov ich sprevádzal autobus so zásahovou jednotkou, ale zasahovať nemuseli.
Nacionalisti sa zhromaždili okolo hrobu Jozefa Tisa. Polícia vyhlásila, že ak aj toto stretnutie nadobudne črty zhromaždenia, je pripravená použiť dostupné prostriedky a rozpustiť ho. Aj keď na cintoríne odzneli viaceré prejavy, vrátane vodcu pospolitosti Jána Sýkoru, polícia nezasiahla. Po 17:00 sa zhromaždenie pri hrobe Jozefa Tisa ukončilo a účastníci sa začali v skupinkách rozchádzať. Polícia monitorovala aj ich pohyb po meste, informoval portál Aktuálne.sk.
Odporcovia nacionalistov vyzvali Kaliňáka, aby konal
„Minister Kaliňák nesľubujte, konajte,“ znel jeden z transparentov, ktorý na Námestí SNP v Bratislave rozprestreli dvaja mladí aktivisti. Spolu s desiatkami ďalším ľudí tam protestovali proti dnešnému pochodu nacionalistov, ktorý sa mal začať pred Prezidentským palácom.
Podujatie pripravila iniciatíva Bratislavčania povedzme nie neonacistom! Podporil ho aj vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár. „Keď neonacisti pochodujú ulicami, nie je to história, sme v horúcej prítomnosti,“ povedal pred demonštrantami, ktorých monitorovali desiatky policajtov, vrátane policajného prezidenta Jána Packu. Chmelár pripomenul i predstaviteľov režimu slovenského štátu, ktorého 70. výročie si dnes pripomíname. „To nebola ich doba, ale ich vôľa páchať tieto zločiny,“ vyhlásil. Niekoľko aktivistov rozdávalo okoloidúcim samolepky, viacerí z nich mali ústa zahalené tmavými šatkami.
Zhromaždení vyjadrili odpor k nacionalistom hlasným výkrikom Nie, neprejdete! „Cieľom bolo, aby sme ľuďom povedali, že tí, ktorí sa otvorene hlásia k fašizmu a neonacizmu, tu nie sú vítaní,“ vysvetlil novinárom zástupca iniciatívy Robert Mihály. Podľa neho je dôležité, aby ľudia voči nacionalistom neboli pasívni.
Protestné zhromaždenie odporcov po vystúpení rečníkov takmer zrušili. Mihály totiž počas stretnutia vyzval protestujúcich, aby sa po jeho skončení prišli pozrieť na prírodný úkaz, ktorý mal byť viditeľný na oblohe. Zástupca staromestského miestneho úradu Karol Panca mu však oznámil, že tým zvolal ďalšie zhromaždenie, čo zákon nepovoľuje. Mihály preto vyzval demonštrantov, aby sa rozišli. Viacerí z nich odišli pred prezidentský palác, kde chceli vyjadriť nesúhlas s nacionalistami.
Po odchode z Námestia SNP si viacerí aktivisti pripomenul odkaz holokaustu na Poštovej ulici, kde inštalovali vyše 40 kameňov od Ľuba Stacha.