Mikloško je prekvapený z toho, ako Radičová nadbieha premiérovi Ficovi

16.03.2009 07:30
František Mikloško
František Mikloško Autor:

Prezidentského kandidáta Františka Mikloška prekvapuje, ako niektorí z jeho súperov v boji o post hlavy štátu nadbiehajú premiérovi Robertovi Ficovi. "Nepochopil som, ako sa budúci prezident môže takto zaviazať, takto byť závislý potom od toho, že ho premiér prípadne podporí," adresoval výhrady Ivete Radičovej a súčasnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Podľa Mikloška ponuka na spoluprácu, ktorú obaja vyslovili súčasnému „najsilnejšiemu mužovi“ krajiny Robertovi Ficovi, ide príliš ďaleko a ohrozuje budúce nezávislé postavenie prezidenta. "Neviem si predstaviť tak ďaleko ísť, ako ste zašli vy, pani Radičová, ako vy, pán prezident, a potom byť nezávislým prezidentom,“ vyhlásil Mikloško. Varoval pred servilnosťou k vládnej strane, ktorá môže po voľbách rozdeľovať spoločnosť.

Svoj sociálny program som zastával skôr ako existovala strana Smer, zdôraznil Gašparovič. Dodal, že nemieni meniť svoje postoje len preto, že ho niekto považuje za straníckeho kandidáta Smeru. Podporu najsilnejšej vládnej strany vníma aj v kontexte širokej voličskej základne a popularity Smeru. „Bol by som asi zlým politikom, keby som to odmietol,“ poznamenal. Silná podpora, ktorej sa mu dostáva od premiéra, nemôže podľa Gašparoviča v prípade zvolenia ovplyvniť jeho nezávislé pôsobenie.

Ponuku Smeru na budúcu spoluprácu považuje Radičová za nevyhnutnú. "Neviem si predstaviť, že by hlava štátu nespolupracovala, nehľadala spoločné cesty a riešenia s premiérom krajiny, to je jednoducho vylúčené.“ V dôležitých otázkach domácej aj zahraničnej politiky si vie predstaviť spoločný postup s premiérom, ak je nevyhnutný pre krajinu.

Podľa ďalšej kandidátky na funkciu prezidenta Zuzany Martinákovej by hlava štátu nemala byť predĺženou rukou politických strán. Občanov vyzvala, aby nevolili stranícky. Len nezávislý prezident má podľa nej predpoklady pôsobiť aktívne smerom k vláde.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku