Janušekov tender je rádioaktívny

20.03.2009 08:32
Marián Janušek
Minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek. Autor:

Nástenkový tender ministra Mariána Janušeka (SNS) si úrady pohadzujú ako horúci zemiak. Najvyšším kontrolórom najnovšie nestačia doklady, ktoré zaslal Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), preto nechcú uzavrieť kontrolu. S odvolaním Janušeka vyčkáva aj opozícia, dôvodom sú prezidentské voľby.

ÚVO tento týždeň poslal zistenia k Janušekovej kauze Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ), keďže sám nemôže uzavrieť previerku pre chorobu členky kontrolnej komisie. „Nemôžeme ukončiť svoju časť, tak sme aspoň doručili naše vyjadrenie,“ povedala hovorkyňa ÚVO Helena Fialová. Dodala, že zatiaľ nemôžu zverejniť, či Janušek porušil zákon.

Najvyšší kontrolóri však tvrdia, že ÚVO im neposkytol dosť informácií. „Stanovisko neodpovedá na naše konkrétne požiadavky,“ uviedla Lenka Nosáľová z NKÚ. Tvrdí, že preto musia so závermi kontroly tiež vyčkať.

Na chýbajúce stanoviská kontrolórov sa odvoláva premiér Robert Fico (Smer), ktorý tvrdí, že bez nich nemôže vyvodiť voči Janušekovi dôsledky. Ministra preverujú už tri mesiace, stále bez výsledku. „Premiér stále nepozná závery kontrol,“ poznamenala včera jeho hovorkyňa Silvia Glendová. Keďže Fico odletel do Bruselu, Janušeka zrejme pred sobotňajšími voľbami riešiť nebude.

Bodku za Janušekovou kauzou sa nechystajú dať ani opozičné strany, ktoré ohlásili, že sa ho pokúsia odvolať v parlamente. Podľa šéfky poslaneckého klubu KDH Márie Sabolovej je možné, že mimoriadnu schôdzu dajú zvolať až po druhom kole prezidentských volieb. „Nie je to vhodné do tejto atmosféry, keď sa volí prezident,“ dodala Sabolová.

Podľa politológa Lászlóa Öllösa nechce opozícia vyťahovať Janušeka, aby táto téma neprekryla prezidentské voľby. „Ubrala by priestor opozičným kandidátom,“ uviedol Öllös. Fico podľa neho pri Janušekovi váha, lebo minister má silné postavenie v SNS.
Tender za 120-miliónov eur, ktorý Janušek oznámil na nástenke, vyhrali firmy blízke SNS. Minister tiež čelí podozreniam, že si objednal predražené služby.

Kým Janušek dal vyrobiť logo na eurofondy za vyše 86-tisíc eur, u ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka stálo podobné len 1 660 eur. Prípad už zaujíma aj Brusel, minulý týždeň sa naň pýtala premiéra eurokomisárka pre regionálnu politiku Danuta Hübnerová.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku