Fica rozhneval protest dôchodcu

24.03.2009 13:59, aktualizované: 18:23
Jozef Ťažiar z Opatoviec
Jozef Ťažiar z Opatoviec nad Nitrou chcel upozorniť najvyšších ústavných činiteľov na spôsob, akým podľa jeho slov prišiel o pozemky. Tí ho označili za aktivistu Ivety Radičovej a viac si ho nevšímali. Autor: ,

Gumené čižmy si museli obuť prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico, keď prišli do Opatoviec nad Nitrou. Baníci tu dali vyhĺbiť nové koryto a presmerovali doň rieku. Ústavní činitelia si túto príležitosť nenechali ujsť na predvolebnú kampaň, aj keď sa občas museli brodiť v bahne. Viac ako blato im akciu znepríjemnil dôchodca, ktorý protestoval, že pre stavbu prišiel o pozemky.

Prezidentskú kampaň v baníckom regióne priznal Fico už v úvode. „Dovoľte, aby som vás všetkých privítal na tomto stretnutí vrátane aktivistov pani Radičovej,“ povedal. Posledné slová adresoval staršiemu mužovi, ktorý držal nad hlavou transparent s nápisom: Okrádanie ako za totality, to je slovenská sloboda a demokracia!

Takto prišiel na zhromaždenie demonštrovať 70-ročný Jozef Ťažiar z Opatoviec nad Nitrou. Hovorí, že je nahnevaný, pretože ho pri tejto stavbe okradli. Má tu pozemky, ktoré nepredal, nikto mu za ne nezaplatil, ale aj tak mu ich zabrali.

„Mám tam podiel asi na 7 parcelách, cenu odhadujem na viac ako 5 800 eur. Nič som nepodpísal, bane si určili podmienky, určili si cenu a môj majetok mi zabrali bez toho, aby sa so mnou dohodli. Som z toho veľmi sklamaný, lebo som 30 rokov robil v baniach. Teraz ma len mrzí, že som volil Fica. Už ho veru nebudem a ani Gašparoviča,“ dodal roztrpčene Jozef Ťažiar. Svojich práv sa chce domáhať na súde.

Protest dôchodcu komentoval aj Gašparovič.  „Čo to tam bolo napísané? Myslím, že totalita. Za totality by to takto mohlo byť, že by niesol taký transparent?“

Podľa Stanislava Gurského z Hornonitrianskych baní Prievidza budú do skončenia stavby všetky pozemky 100-percentne usporiadané.

Presmerovanie riek Nitra a Handlovka neďaleko Novák bolo potrebné preto, aby sa uvoľnil priestor na novú ťažbu hnedého uhlia. Celá vec si vyžiada aj preloženie železničnej trate Koš – Nováky. Už rok trvajú prípravy na ťažbu v podzemí, kde doteraz vyrazili asi 2 100 metrov chodieb. Celá stavba, na povrchu aj v podzemí, stála 36,5 milióna eur. Prvé uhlie by mali z bane vyviezť v októbri a pôjde do elektrárne v Novákoch.

  Vyhlásenie predsedu vlády Roberta Fica

  //Predseda vlády SR Robert Fico žiada pani Radičovú, aby platenými provokatérmi nenarušovala pracovné povinnosti predsedu vlády a prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ako sa dnes stalo pri mimoriadne dôležitom projekte prekládky rieky Nitra na účely rozšírenia ťažby hnedého uhlia.
  Tieto platené provokácie sú práve v baníckom regióne o to trápnejšie, že zatiaľ čo pani Radičová brala baníkom peniaze, súčasná vláda SR a súčasný prezident SR sa vždy zasadzovali za udržanie ťažby hnedého uhlia a udržanie zamestnanosti v tomto regióne.
  Pani Radičová ukazuje svoju pravú tvár. V televízii a za podpory hercov hovorí o dialógu, avšak v skutočnosti necháva svojich podporovateľov, aby na internete uverejňovali najvulgárnejšie útoky na predsedu vlády a prezidenta republiky a plánované pracovné aktivity najvyšších ústavných činiteľov narušuje platenými provokatérmi, ktorí ani nevedia, čo držia nad hlavou.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
//

Kto sa domáha práv, nie je nepriateľ štátu, tvrdí Radičová

Občania, ktorí sa domáhajú svojich práv, nie sú podľa Ivety Radičovej nepriateľmi štátu. „Je nebezpečné ich takto označovať. Starší pán prišiel o svoju pôdu podľa nového zákona bez náhrady. Stala sa mu krivda. Treba to riešiť. Že je mnou vyslaný, je výmysel,“ povedala Radičová, ktorá reagovala na tvrdenie premiéra Roberta Fica. 

Prezidentské voľby 2009, 2. kolo
Prezidentské voľby 2009, 2. kolo
Premiér Róbert Fico sa prezúva do gumákov pred...
Premiér Róbert Fico (vľavo) spolu s ministrom...
+7Prezident Ivan Gašparovič (vľavo) spolu s...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

10
Miešaná kytica

Miešaná kytica

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk