Vláda hasí extrémizmus, ktorý nehorí

Aj keď maďarskí extrémisti chystajú turné po Slovensku pol roka, vláda Roberta Fica im chce zasadiť úder práve pred finále volieb. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová včera priznala, že koalícia vyložila na stôl tento problém pre porážku Ivety Radičovej. Tá v prvom kole ovládla juh Slovenska.

26.03.2009 06:01
Extrémizmus, extrémisti Foto:
Ilustračné foto
debata

O náborovom turné po celom „historickom Maďarsku“ informovalo hnutie 64 žúp na svojej internetovej stránke už vlani v novembri. Vo februári zverejnilo Rádio Svätá koruna na svojom webe údaje o jeho piatich zastávkach na Slovensku.

Prvé dve akcie – v Dunajskej Strede a Šamoríne sa konali pred dvoma týždňami, k hnutiu sa pridali štyria noví ľudia. „Neboli tam nijaké problémy a nezasahovala ani polícia. Dva týždne sa o to nikto nezaujímal,“ uviedol koordinátor hnutia, ktorý nechcel povedať svoje meno.

Tvrdí, že hoci sú informácie o náboroch na internete už niekoľko mesiacov, polícia ich nepreverovala. „Nebolo prečo.“ V Dunajskej Strede sa podľa neho zišlo asi 40 ľudí. „Bolo to v jednom bare, uniformy sme oblečené nemali,“ dodal koordinátor.

Pokojný priebeh akcií potvrdil aj trnavský policajný hovorca Ľuboš Homola. „Nenarušili verejný poriadok a nedopustili sa nijakého protiprávneho konania,“ uviedol. Polícia podľa neho akciu monitorovala, nemala však dôvod zasiahnuť.

Hoci sú ďalšie akcie naplánované na druhú polovicu apríla, teda po voľbách, Fico zvolal mimoriadnu Bezpečnostnú radu štátu, kde chcel riešiť „export maďarského extrémizmu“ na Slovensko. „Nie je možné, aby nám tu začali pochodovať nejakí poloblázni, neofašisti,“ vyhlásil v utorok Fico.

Okrem hnutia 64 žúp upozorňoval Fico aj na verbovanie slovenských Maďarov do Maďarskej gardy. Veliteľ Maďarskej gardy Róbert Kiss tvrdí, že nič také sa nedeje. „V záujme Maďarov žijúcich za hanebnou hranicou nerobíme nábory do radov Maďarskej gardy na Hornej zemi (Felvidéku) ani inde na odpojených územiach, až kým sa neurovnajú neisté diplomatické vzťahy s okolitými krajinami,“ citoval Kissa krajnepravicový internetový portál barikad.hu.

Belousovová priznala, že na problém upozorňuje koalícia aj pre voľbu prezidenta. Tvrdí totiž, že extrémizmu rastie v Maďarsku priamo úmerne so zhoršujúcou sa ekonomickou a sociálnou situáciou. „My by sme v tejto situácii, nedajboh, mali prezidenta, … ktorý ide poruke SMK a … odkryto sa uchádza o priazeň maďarských voličov,“ povedala na adresu Radičovej, ktorej vyčíta, že si na začiatku 90. rokov neželala vznik samostatného Slovenska.

Maďarskí voliči na juhu Slovenska, ktorí podporili v prvom kole volieb Radičovú, podporili pred piatimi rokmi Ivana Gašparoviča. Teraz je pre nich neprijateľný. „Ich hlasy dostal Gašparovič preto, aby nevyhral protikandidát Vladimír Mečiar,“ povedal politológ László Öllős. Pripomenul, že rovnako uvažovali pred voľbami aj voliči slovenskej národnosti.

debata chyba