ÚVO: Kontroverzný tender malo Januškovo ministerstvo zrušiť

09.04.2009 12:30
Béla Angyal
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal. Autor:

Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja malo podľa predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Bélu Angyala zrušiť kontroverzný tender za 3,6 miliardy korún (119,5 milióna eur), ktorý vyhrali firmy údajne blízke vládnej SNS.

Pochybenia v súťaži neboli formálne, ako tvrdil minister Marian Janušek (SNS), ale závažné, povedal dnes Angyal novinárom. Ministerstvo preto zmluvy s víťazom tendra uzavrelo vraj protizákonne.

„Bol porušený zákon. Uzavretá zmluva nesmie byť v rozpore so súťažnými podkladmi,“ povedal Angyal. Janušek sa ešte v stredu obhajoval naopak tvrdením, že kontrola porušenia zákona nezistila. Podľa Angyala minister závery interpretoval „veľmi zvláštne“.

Na výsledky kontroly ÚVO a obdobnej previerky Najvyššieho kontrolného úradu podľa skorších informácií čaká premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorého opozícia už skôr vyzvala na zosadenie Januška z čela ministerstva.

Ministerstvo výstavby ešte v roku 2007 vybralo za dodávateľa niektorých služieb potrebných na čerpanie peňazí z Európskej únie konzorcium s firmami Zamedia a Avocat, údajne blízkymi SNS. ÚVO okrem rozporu zmluvy so súťažnými podkladmi tiež zistil, že nesprávny bol aj výpočet ceny. Okrem toho víťazné konzorcium nepredložilo potrebné doklady z banky o tom, že sa firmy v predchádzajúcich troch rokoch nedostali do debetu. Predložila ich len Zamedia, ktorá fungovala od leta 2006.

Zmluva podľa Angyala platí, keďže zákon úradu neumožňoval uložiť ministerstvu pokutu, ani požiadať súd o zrušenie zmluvy. Polícia však v tomto prípade údajne vyšetruje podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Predseda ÚVO podotkol, že zistenia úradu sú v súlade so zisteniami Najvyššieho kontrolného úradu a ministerstva financií, ktoré sa vraj už vlani vyjadrilo, že uchádzač nesplnil podmienky a mal byť zo súťaže vylúčený. Do súťaže sa pritom okrem víťazného konzorcia nikto neprihlásil. Za neštandardné Angyal označil tiež to, že telefonicky oznámili víťazovi, že vyhral súťaž a už na druhý deň s ním podpísali zmluvu. Mali mu totiž doručiť zápisnicu.

Informácie o tendri sa objavili len na krátky čas na nástenke ministerstva. Zverejnenie oznamu úrad neposudzoval. Poznamenal však, že výzva bola na nástenke vyvesená podľa dostupných informácií iba päť dní, pričom však neexistuje doklad o tom, že tam v skutočnosti bola.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku