Padol 138-ročný teplotný rekord

11.04.2009 22:22, aktualizované: 12.04.2009 11:53
Počasie, leto, teplo
Ilustračné foto. Autor:

V Hurbanove padol v sobotu 138-ročný teplotný rekord, keď sa ortuť teplomeru vyšplhala na 26,2 stupňa Celzia. Denné rekordy meteorológovia namerali v predchádzajúcich dňoch aj na ďalších staniciach, povedala Jana Čerbová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Na mnohých miestach krajiny vystúpili teploty nad 25 stupňov Celzia, ktoré odborníci označujú letné. V západnej časti Slovenska môžu teplotné rekordy padnúť aj v nedeľu.

Čerbová povedala, že v Hurbanove sa v sobotu ortuť teplomera dostala na najvyššiu úroveň od roku 1871. „Posledný teplotný rekord z tejto stanice je spred dvadsiatich rokov, keď tu meteorológovia namerali 24,5 stupňov Celzia,“ doplnila.

Teplotné rekordy však podľa Čerbovej padli počas veľkonočnej soboty na viacerých staniciach, v niektorých častiach Slovenska boli pokorené aj polstoročné čísla. V Nitre dosiahla teplota vzduchu 25,4 stupňa Celzia, čo bolo viac ako posledný rekord 24,9 stupňa Celzia z roku 1961. V Poprade zas vystúpila teplota na 20,9 stupňa Celzia, čo bolo o 0,4 stupňa Celzia viac ako v roku 1950.

„Na väčšine územia sme počas veľkonočných sviatkov zaznamenali nadpriemerné teploty, ktorú sú charakteristické pre koniec mája a začiatok júna,“ uviedla Čerbová. Teploty na celom území sa v predchádzajúcich dvoch dňoch pohybovali od 18 do 26 stupňov Celzia.

Slnečné a teplé počasie čaká Slovensko aj v najbližších dvoch dňoch. Občasné prehánky a búrky so zamračenou oblohou, ktoré sprevádzali prvú polovicu veľkonočných sviatkov na východe krajiny, by mali postupne ubúdať. 

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku