Búranie PKO pozastavili do stredy, investor čaká na predĺženie povolenia

Investorská spoločnosť Henbury Development pozastavila do stredy do 16:00 h búracie práce na bratislavskom Parku kultúry a oddychu (PKO). Dovtedy očakáva predĺženie povolenia. Búracie povolenie na asanáciu budov v areáli PKO, ktoré v minulosti vydalo Staré Mesto, stratí platnosť v nedeľu 19. apríla.

14.04.2009 09:58 , aktualizované: 13:58
PKO Foto:
Do PKO sa 'zahryzli' ťažké mechanizmy.
debata

Ak do stredy staromestský stavebný úrad búracie povolenie nepredĺži, spoločnosť bude pokračovať v asanácii. Na brífingu o tom informovala mediálna zástupkyňa Henbury Development Soňa Potheová. Ak predĺženie vydané bude, podľa primátora Andreja Ďurkovského sa tým vytvorí niekoľkoročný priestor na hľadanie riešenia problematiky PKO.

Spoločnosť je zároveň pripravená opraviť na vlastné náklady všetky časti PKO, ktoré boli pri utorkovej asanácii poškodené. Odmieta však tvrdenia, že pri búraní poškodila mestský majetok v interiéri. Pozastavené je aj stavanie oplotenia na pozemkoch vo vlastníctve Henbury Development, na mieste hliadkujú aj mestskí policajti s psami.

Spoločnosť Henbury Development začiatok búracích prác odôvodnila tým, že má na to právo a platné povolenie. Potheová zdôraznila, že začiatkom marca poslala v tejto súvislosti výzvu Starému Mestu a zároveň hlavnému mestu, aby vypratalo priestory PKO. Stanovisko spoločnosti sa však líši od tvrdenia hlavného mesta. To oponuje, že spoločnosť nedodržala jednu z podmienok, ktorou bolo búranie PKO až po nájdení adekvátnej náhrady. Na otázku novinárov, či mesto nezvažuje podanie trestného oznámenia, primátor Ďurkovský odpovedal, že všetko je otázkou rokovaní. 

Občianski aktivisti upozorňujú, že búracie povolenie vydala mestská časť Staré Mesto, na území ktorej sa PKO nachádza, mestu, a nie spoločnosti Henbury Development. „O predĺženie povolenia môže požiadať len hlavné mesto. Bolo by to však nelogické, keby o to požiadalo, keďže je proti búraniu,“ povedala občianska aktivistka Elena Pätoprstá. Ľubica Trubíniová z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene označila súčasnú situáciu za brutálny cynizmus a absolútne pohŕdanie, a konanie investora za barbarské. Občianski aktivisti uvažujú nad tým, či v prípade PKO nejde aj o zákulisné hry. 

Pozemky pod PKO s rozlohou 29 400 metrov štvorcových predalo mestské zastupiteľstvo spoločnosti Henbury Development v lete 2005 za približne 9,33 mil. eur. Spoločnosť tu plánuje postaviť komplex River Park II. Po marcovom stretnutí vedenia hlavného mesta s občianskymi aktivistami však primátor Ďurkovský konštatoval, že mesto má záujem odkúpiť pozemky späť. Spoločnosť však za ne pýta približne 24,7 mil. eur. Suma sa  mestu aj občianskym aktivistom zdá premrštená a neprimerane vysoká.

Začiatkom apríla sa v tejto súvislosti malo uskutočniť trojstranné rokovanie medzi mestom, aktivistami a investorom. Investor však v deň rokovania informoval primátora listom, že má záujem v prvom rade o dvojstranné rokovanie. Primátor túto požiadavku akceptoval, zároveň mali hľadať termín spoločného rokovania.

debata chyba