Invalidný dôchodok stratí zlomok ľudí

Hromadné odoberanie invalidných dôchodkov sa nekoná. Hoci riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko vlani hovoril o vyradení zhruba 40-tisíc invalidov zo sociálneho systému, o dôchodok celkom príde necelých tritisíc ľudí. Tak rozhodli posudkoví lekári Sociálnej poisťovne.

17.04.2009 06:02
Dôchodca, invalid, invalidný dôchodca Foto:
Ilustračné foto
debata

V apríli ukončia prehodnocovanie invalidných dôchodkov, za sebou už majú 97 391 kontrol. Ostáva im urobiť ešte 351 lekárskych prehliadok. „Bola potvrdená zmena invalidity na čiastočnú v 4,47 percenta prípadov a neuznaná invalidita v 2,63 percenta prípadov,“ potvrdil hovorca poisťovne Peter Višváder.

To znamená, že celkom stratí nárok na invalidný dôchodok takmer tritisíc ľudí a ďalším 4 500 ľuďom sa invalidný dôchodok zníži. Vlani Muňko očakával iné čísla. „Podľa mňa sa tých dvadsať percent bude dať vyradiť,“ vyhlásil minulý rok pred poslancami sociálneho výboru v parlamente.

Posudkoví lekári potvrdili úplnú invaliditu u takmer polovice skontrolovaných dôchodcov a čiastočnú invaliditu u zhruba 38 percent. Takmer siedmim percentám skontrolovaných sa invalidita zhoršila, a teda dostanú vyšší dôchodok. „Výsledky sú priebežné, pretože kontroly ešte nie sú ukončené,“ upozornil Višváder.

Prehodnocovanie invalidných dôchodkov súvisí s prešľapom minulej vlády. Vtedajší minister práce Ľudovít Kaník totiž presadil zákon, ktorý zmenil podmienky priznávania invalidných dôchodkov. Zákon sa týkal aj ľudí, ktorým bol dôchodok priznaný ešte pred zmenou legislatívy. O peniaze vtedy prišlo takmer tridsaťtisíc ľudí. Ústavný súd však pred dvoma rokmi rozhodol, že táto časť novely je protiústavná. Sociálna poisťovňa preto musela invalidné dôchodky opäť prehodnotiť a dotknutým občanom peniaze vrátiť.

debata chyba