Národovci sa pýtajú: prečo je tam to zviera?
To nie je zviera, ale symbol československých légií. Symbol navrhol sám Milan Rastislav Štefánik. Aby sa légie dali výtvarne zvládnuť, nemohla tam byť masa, ako napríklad v známom súsoší za Gottwaldom, ale takýto znak. Mimochodom, sám Štefánik sa narodil v znamení leva.
A čo je pravdy na tom, že sochár Bohumil Kafka pôvodne uvažoval o súsoší, kde malo byť až päť levov?
Je to tak. Za každú krajinu vtedajšieho Československa – vrátane Podkarpatskej Rusi – mal vyrásť jeden pylón s levom. Ale od predstavy sa muselo upustiť pre nedostatok priestoru.
Prečo má súsošie stáť pred Slovenským národným divadlom?
Nadácia to konzultovala aj s predstaviteľmi divadla. A Ladislav Chudík dokonca podpísal petíciu za takéto umiestnenie pamätníka. Pýtali sme sa na názor aj projektantov novej budovy divadla. Architekt Martin Kusý bol dokonca prvý, kto navrhol toto miesto ešte v roku 1996…
Má nejakú symboliku aj umiestnenie pamätníka pri Dunaji?
Aj pôvodne stál na dunajskom nábreží Bratislavy. Ale má to aj hlbší zmysel: Nebyť legionárov, nebola by ani slovenská Petržalka. Oni ju pripojili k územiu Slovenska, keď v roku 1919 po pontónoch prešli na druhú stranu Dunaja a odzbrojili maďarskú posádku. Pri obrane nových hraníc mnohí padli a dodnes nemajú ani kríž. Zaslúžili by si, aby sa o nich aspoň hovorilo s úctou.
Kritici sa rozhorčujú, prečo sochár neobliekol Štefánika dôstojnejšie, napríklad do generálskej uniformy…
V leteckej kombinéze mal Štefánik úspechy ako bojový pilot, až potom sa stal generálom. V tejto uniforme bojoval za slobodu národa. Nezabúdajme, že pre Francúzov i spojencov bol Štefánik zaujímavý nie ako generál, ale ako veliteľ 120-tisíc legionárov. A napokon v tejto uniforme absolvoval aj svoj posledný, tragický let domov.
Mal vtedy pod kombinézou vojenského pilota československú uniformu, ako sa to traduje?
Nie. To by musel mať aj brigadírku. A vtedy ju nemal.