Štadión Ondreja Nepelu začali rekonštruovať pre MS 2011

Rekonštrukcia bratislavského zimného štadióna Ondreja Nepelu, ktorý sa v máji 2011 stane dejiskom svetového hokejového šampionátu, sa začala. Otvorenie novej arény je naplánované na 30. novembra budúceho roka, tréningové haly a parkoviská by mali byť hotové zhruba dva mesiace pred majstrovstvami. Novinárom to dnes povedali zástupcovia hlavného mesta a spoločnosti INGSteel, ktorá 70-ročnú hokejovú halu zmodernizuje.

23.04.2009 15:16
Vizualizácia štadióna Ondreja Nepelu, nový štadión Foto:
Vizualizácia zrekonštruovaného Zimného štadióna Ondreja Nepelu.
debata

Zástupcovia magistrátu i stavebnej firmy ubezpečili, že rekonštrukcia sa do stanovených dátumov stihne. „Termíny sú veľmi komplikované a tvrdé, verím však, že sa to podarí,“ povedal generálny riaditeľ realizátora stavby INGSteel Anton Bezák. 

Prestavba haly skomplikuje dopravu v jej okolí. Najneskôr do 10. mája sa uzavrie autobusový pruh na frekventovanej Trnavskej ulici a preloží sa zastávka mestskej hromadnej dopravy. Dopravné obmedzenia budú platiť aj na ulici Odbojárov, kde sa od 11. mája začnú robiť prekládky inžinierskych sietí. „Tam bude utlmená doprava,“ povedala riaditeľka mestskej investorskej a inžinierskej organizácie Generálny investor Bratislavy Jarmila Tvrdá. Samotná prekládka sietí by však podľa nej nemala ovplyvniť život Bratislavčanov v okolitých domoch.

Bezák poznamenal, že počas rekonštrukcie budú musieť zbúrať najmenej 80 percent pôvodnej stavby. Do konca roka by podľa neho mala byť hotová hrubá stavba. V rámci prác bude potrebné vykopať 60 000 metrov kubických zeme, zbúrať 800 ton ocele či rozrezať a zničiť niekoľko tisíc metrov kubických betónu. „To sú tie najťažšie veci, ktoré obmedzia aj okolie,“ tvrdil.

Rekonštrukcia niekdajšieho dejiska majstrovstiev sveta v hokeji či v krasokorčuľovaní vrátane výstavby parkovísk a úpravy ciest by mala stáť približne 62,8 milióna eur (1,8 miliardy Sk) bez dane z pridanej hodnoty. Vláda na obnovu hokejovej haly prispeje sumou 40,5 milióna eur (1,22 miliardy Sk).

Novootvorený štadión bude údajne väčší, zmiznúť by mali betónové stĺpy, ktoré doteraz divákom bránili vo výhľade. „Vymení sa kompletne celá technológia,“ doplnil Bezák. Na mieste súčasnej haly bude ľadová plocha s možnosťou rozšírenia pre krasokorčuľovanie a vyše 10 000 miestami na sedenie. Pod ďalšími dvoma ľadovými ihriskami na trénovanie pribudne parkovisko s kapacitou približne tristo miest. Hokejový klub Slovan Bratislava, ktorý na štadióne hral, sa počas prác presťahuje do menšieho stánku v mestskej časti Ružinov.

Pri rekonštrukcii sa počíta aj s búraním susedného cyklistického štadióna. Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský prisľúbil, že na jeho mieste sa nebude stavať; vzniknúť by tam mal park.

Vizualizácia zrekonštruovaného Zimného štadióna...
Vizualizácia zrekonštruovaného Zimného štadióna...
+3Vizualizácia zrekonštruovaného Zimného štadióna...
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy