Podolie ponúka kráľovstvo na dlani

Je to malé, ale bohaté kráľovstvo. Má 27 hradov a každý rok pribúdajú ďalšie, kríza-nekríza. Žiadne zrúcaniny, všetko honosné feudálne sídla v plnej kráse.

24.04.2009 10:29
Čachtice Foto: ,
A takto vyzerá vchod na Čachtický hrad dnes.
debata

Matúšovo kráľovstvo, park miniatúr v Podolí pri Novom Meste nad Váhom, je pravdepodobne svetovým unikátom. V nedeľu 26. apríla si ho môžete prezrieť, ešte pred začiatkom turistickej sezóny, počas dňa otvorených dverí.

„Je to jediný park miniatúr na Slovensku. Stal sa pravdepodobne svetovým unikátom, pretože zhotovujeme dobové rekonštrukcie hradov a zámkov v podobe, akú mali pred 300 až 500 rokmi, nie to, čo môžu ľudia vidieť dnes. Na Slovensku je asi 120 hradov a zámkov, z väčšiny sú už len zrúcaniny, zarastené stromami a kríkmi. Tu sa môžu pozerať na hrady z vtáčej perspektívy, majú na ne voľný výhľad, nie sú zarastené lesmi, a pretože sú v jednotnej mierke, návštevník môže porovnávať, aké boli veľké,“ hovorí Juraj Hlatký, správca a zároveň majiteľ Matúšovho kráľovstva.

Založil eseročku s týmto názvom a na hektárovom pozemku, ktorý získal od obce Podolie, začal so skupinou priateľov pred piatimi rokmi budovať miniatúry slovenských hradov a zámkov. Prvý bol hrad Branč, zatiaľ posledný je Červený Kameň. Medzitým ďalších 25. Keď bude kráľovstvo celé zastavané, malo by ich tu byť okolo stovky.

Všetky modely sú zhotovené v mierke 1:50, každý model je vernou kópiou, musí zodpovedať pôdorysom a výškovo. Pracuje na nich asi 5–6 ľudí, ale najskôr musia získať potrebné podklady. To znamená pobehať rôzne archívy, získať dobové pohľady, spolupracovať s pamiatkarmi a fanatikmi, ktorí sa zaoberajú históriou, nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, Chorvátsku, Rakúsku a Českej republike. Väčšina modelov zobrazuje podobu, akú mali hrady okolo roku 1700.

Hrady, ktoré vznikali v rokoch 1200 – 1300, boli veľmi jednoduché, tvorila ich veža a opevnenie. Postupne k nim pristavovali ďalšie a ďalšie objekty. Najkrajšie boli okolo roku 1700, keď mali dostavané všetky paláce. Po Rákocziho povstaní väčšinu hradov zlikvidovali povstalci alebo cisárska armáda," vysvetľuje Hlatký.

Zatiaľ najväčším exponátom je dobová rekonštrukcia Holíčškeho zámku z roku 1780, z čias, keď slúžil ako letné sídlo Márie Terézie. Má rozmer 6 krát 6 metrov, jeho hmotnosť presahuje 40 ton a budovali ho dva roky. Náklady na postavenie takejto miniatúry nie sú vôbec miniatúrne. Správca Matúšovho kráľovstva ich nechce vyčísliť, ale vraví, že za bývalého režimu by dal za to kúpiť rodinný dom.

Nedávno pribudol Čachtický hrad, ktorý je od Podolia vzdialený vzdušnou čiarou asi 5 kilometrov. Dnes sú z neho len ruiny. Až pred jeho dobovou rekonštrukciou si človek uvedomí, aká to bola krásna stavba. Čachtický hrad je veľmi zložitý, tvorí ho 53 objektov. Jeho model má viac drenážnych otvorov ako všetky ostatné modely spolu. (Všetky modely musia byť drenážované, aby z nich odtekala dažďová voda, ktorá je ich najväčším nepriateľom.)

Napríklad Červený Kameň mal iba 9 objektov, z toho štyri paláce. Ale iba jeden z týchto palácov mal až 7-násobne väčšiu obytnú plochu, ako je obytná plocha na celom Čachtickom hrade. Rod Pálffyovcov tu mohol v plnej nádhere predviesť svoje bohatstvo.

Najväčším exponátom sa stane Trenčiansky hrad. Rozlohu bude mať 8 krát 6 metrov a tvorcovia modelu zrekonštruujú aj tie objekty, ktoré na Matúšovom hrade v jeho dnešnej podobe zatiaľ chýbajú. Čo sa nepodarilo obnoviť vo veľkom, podarilo sa v malom.

V hlavnej návštevnej sezóne, teda počas letných prázdnin, takmer polovicu návštevníkov tvoria občania Českej republiky. Prichádzajú sem ľudia aj spoza ocenánu, z Austrálie, USA, Kanady, Latinskej Ameriky, Južnej Kórey. O Matúšovom kráľovstve sa dozvedeli z internetu. Zavítala sem skupinka ľudí z Nového Zélandu. Plánovali si cestu po Európe a Slovensko zaradili do svojho plánu, aby si mohli pozrieť park miniatúr v Podolí.

Podolie a okolie

Návšteva múzea miniatúr v Podolí môže byť celodenným výletom, dá sa spojiť napríklad s prehliadkou múzea v Draškovičovom kaštieli v Čachticiach. Ponúka expozíciu Alžbety Bátoriovej, hradu, národopisu a Tatrínu. Na samotný Čachtický hrad sa dostanete po zelenej turistickej značke z Čachtíc alebo Višňového, po oboch trasách trvá výstup asi 45 minút.

Kúsok od Podolia (smerom na Krakovany) pri obci Očkov sa nachádza kniežacia mohyla z obdobia velatickej kultúry. Mocného a bohatého vojenského náčelníka tu pochovali s obradmi, ktoré sú porovnateľné s pohrebnými zvyklosťami z čias starého Grécka.

V susednej obci Pobedim (smer na Hornú Stredu) je zaujímavý opevnený kostol a muzeálne upravený Roľnícky dom. Je v ňom pôvodný interiér, expozícia národopisu, archeológie a histórie obce, predovšetkým z čias Pribinovho kniežactva, keď tu stálo slovanské hradisko. V širšom okolí sú hrady Tematín a Beckov.

Ako sa dostanete do Podolia?

Matúšovo kráľovstvo leží blízko diaľnice. Dostupné je z odbočky v Piešťanoch – smer Vrbové (15 kilometrov), alebo z Nového Mesta nad Váhom (13 kilometrov). Cesta z Bratislavy trvá asi hodinu, zo Žiliny približne hodinu a pol. Park miniatúr je pri základnej škole v strede obce, hneď vedľa hlavnej cesty.

Podrobnejší popis a mapky nájdete na
http://matusovo-kralovstvo.sk

Kedy a za koľko

Cena vstupeniek
Dospelí: 1,50 €
Zľavnené vstupné (školáci, dôchodcovia, ZŤP): 1 €
Deti do 6 rokov: zadarmo
Rodinná vstupenka (2 dospelí, 2 deti): 4 €

Ako majú otvorené

Po dni otvorených dverí (26. apríla) sa brána Matúšovho kráľovstva opäť zatvorí. Prístupné bude počas letných prázdnin v júli a auguste každý deň okrem pondelka od 9. do 17. hodiny.

V máji, júni a septembri je možná návšteva pre organizované zájazdy (napríklad školákov alebo dôchodcov), prípadne skupiny nad 5 ľudí, ale musia sa ohlásiť vopred.

tel./fax: 033/774 05 48
e-mail: parkminiatur@matusovo-kralovstvo.sk
www: www.matusovo-kralovstvo.sk

debata chyba