Hokejista z majstrovských Košíc Ščurko sa priznal k vražde rozhodcu

Priznaním vraždy môže novopečený hokejový majster z Košíc Ladislav Ščurko dosiahnuť na súde miernejší trest. Polícia v piatok 23-ročného hokejistu obvinila z toho, že pred vyše rokom dobodal popradského rozhodcu Mareka Liptaja. Priznanie Ščurko podpísal hneď pri prvom výsluchu. V súčasnosti je za mrežami.

24.04.2009 12:44, aktualizované: 14:39
Ladislav Ščurko Foto:
Ladislav Ščurko sa priznal k vražde.
debata

Vražda sa mala stať ešte v januári 2008 na odpočívadle pri ceste z Košíc na Prešova neďaleko Ťahanoviec. „Obvinený najmenej 14-krát bodol obeť do hrude a chrbta,“ uviedol zástupca šéfa prešovskej polície Karol Korpáš.

Telo mal potom Ščurko naložiť do auta a odviezť do lesa pri Huncovciach neďaleko Kežmarku. Tam ho zakopal. Pozostatky náhodne objavili v decembri minulého roka. Motív zločinu polícia zatiaľ nespresnila.

Člena majstrovského HC Košice policajti zatkli vo štvrtok predpoludním na ulici v centre Gelnice, kde býval. Kukláči predbehli Ščurkov zelený peugeot a skrížili mu cestu. „Hneď ho vzali do bielej dodávky. Jeho priateľka medzitým ušla do vedľajšej uličky,“ opisuje udalosti náhodná svedkyňa Naďa Bikárová. Jeden z kukláčov sa podľa ďalších svedkov rozbehol za priateľkou športovca Zuzanou, zvalil ju na zem a nasadil jej putá.

Ščurko skončil v policajnej cele, jeho priateľku neskôr prepustili. Polícia zaistila aj auto hokejistu, kde by mohli byť ešte stopy zločinu.

Rodičia hokejistu v piatok nechceli nič hovoriť. V Gelnici bývajú na sídlisku v trojposchodovej bytovke. Okrem Ladislava majú ešte syna a dcéru, obe deti sú postihnuté. Matka je učiteľka, otec šéfuje miestnym hasičom. „Je to nepochopiteľné, celá rodina sú príjemní ľudia. Pani Ščurkovú poznám, dlhé roky učí, je to veľmi milá pani. O deti sa vzorne starajú,“ rozpráva o susedoch Pavlína Suchá.

Za vraždu športovcovi hrozí na súde až 20-ročné väzenie. Ak by na základe jeho priznania súd pristúpil na dohodu o vine, môže vyviaznuť s trestom zníženým až o jednu tretinu.

Na Slovensku prípad vraždiaceho vrcholového športovca nemá obdobu. Vo svete je stále za proces storočia označovaná kauza profesionálneho hráča amerického futbalu O. J. Simpsona, ktorý bol obvinený z vraždy manželky a jej priateľa. Súd ho v roku 1995 spod obžaloby oslobodil, v civilnom procese ho neskôr iný súd uznal zodpovedným za uvedený zločin.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy