Extrémistom môže byť tetovač aj historik, zákon je nejasný

29.04.2009 08:51
zbierka zákonov, záakony
Ilustračné foto. Autor:

Za výrok "Maďari sú nádor na tele slovenského národa, ktorý treba neodkladne odstrániť," by jeho autor šéf SNS Ján Slota mohol po novom skončiť v base až na šesť rokov. Poslanci včera schválili zmenu Trestného zákona, ktorá až dvojnásobne zvyšuje doterajšie tresty za podobné prejavy. Zároveň rozširuje trestné činy, ktoré môže polícia označiť za extrémistické.

Šarlota Puflerová zo združenia Občan a demokracia upozorňuje, že politikom so slovníkom chuligána už aj dnes hrozí za takéto slová trest, aj keď miernejší. Potrestaný však zatiaľ nebol ani jeden politik. „Na vine nie je zákon, ale to, ako sa k tomu stavia polícia a prokuratúra,“ upozorňuje Puflerová. Podľa nej práve hanlivé výroky politikov prispievajú k tomu, že akcie extrémistov zamerané proti menšinám, môže spoločnosť vnímať so sympatiou.

Na Slotu podali občania za jeho hanlivé výroky najmä na adresu Maďarov už dva razy trestné oznámenie. Prokuratúra ho zakaždým zamietla.

Skončiť za mrežami s nálepkou extrémista môže od júna aj ten, kto prívržencovi tretej ríše vytetuje dve osmičky – symbol fašistického pozdravu Heil Hitler. Aj historici či zberatelia, ak prechovávajú písomnosti, dokumentujúce dejiny nacistického Nemecka. Extrémistov čakajú prísnejšie tresty, ak budú haniť iný národ, rasu či ľudí vyznávajúcich iné náboženstvo. 

Mimovládne organizácie tvrdia, že zmena zákona je len mediálna bublina, ktorá má ukázať verejnosti, že vláda bojuje s prejavmi extrémizmu. Novele vyčítajú, že si zamieňa rasizmus a neonacizmus s nedefinovaným extrémizmom. „Pojem extrémizmus je definovaný v zákone veľmi nejasne. Možno podeň zaradiť kdečo,“ dodala Puflerová.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku