Časť lekárnikov príde o biznis, najskôr o päť rokov

22.05.2009 10:59
lekáreň, lieky
O päť až desať rokov by mali byť lekárne, ktoré patria nefarmaceutom, zrušené. Podľa EÚ môžu ohrozovať zdravie pacienta. Autor:

Tretina lekární na Slovensku zrejme zanikne. Európsky súdny dvor totiž vyhlásil, že lekárne vo vlastníctve neodborníkov ohrozujú pacientov. Slovenské ministerstvo zdravotníctva ich zruší najskôr o päť až desať rokov.

Európsky súdny dvor potvrdil zákaz vlastníctva lekární inými osobami ako odborníkmi – farmaceutmi. Vyhlásil, že je to v rozpore so záujmami pacienta. Na základe tohto rozhodnutia sa teraz očakáva, že všetky členské štáty Európskej únie také vlastníctvo lekární zakážu.

Slovenská lekárnická komora verí, že tak urobí aj minister zdravotníctva Richard Raši. „Aj na Slovensku by sme si konečne mohli uvedomiť, že zverenie výdaja liekov do rúk čisto obchodných subjektov je diskutabilné. Nie je to náš výmysel, ale jednoznačné konštatovanie najvyššej európskej autority,“ zareagoval prezident komory Ján Valjan.

Na Slovensku je približne 1 900 lekární, z nich 35¤percent vlastnia neodborníci bez bielych plášťov. „V registri je zapísaných 3 600 lekárnikov. Na jednu lekáreň teda nie sú ani dvaja odborníci. Hrozím sa, kto v niektorých lekárňach pracuje,“ povedal Valjan. Neznalosť a nesprávna manipulácia s liekmi ohrozujú zdravie, dokonca aj život pacienta.

Lekárnici sa na nový systém, ktorý dovolil vydávať licenciu na lekáreň aj neodborníkom a finančným skupinám, sťažovali už od roku 2004. Novinku zaviedol vtedajší minister Rudolf Zajac.

Podľa zákona stačí, aby majiteľ zamestnal v lekárni aspoň jedného magistra farmácie s kvalifikáciou. Pritom tento lekárnik sa musí riadiť laickými rozhodnutiami svojho šéfa a on sám nerozhoduje ani len o kúpe toaletného papiera. Podobný systém funguje aj v Čechách, Maďarsku či Poľsku.

Rezort zdravotníctva priznáva, že čakal na rozhodnutie súdu. „Ministerstvo Slovenskej lekárnickej komore prisľúbilo, že v prípade kladného rozsudku navrhne v zákone o liekoch novelizáciu ustanovení,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. Nové povolenia na prevádzkovanie verejných lekární by mali vydávať len lekárnikom. Existujúce lekárne, ktoré dnes prevádzkujú nelekárnici, môžu zrušiť najskôr o päť až desať rokov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku