Mikolaj klame o kšefte so spolužiakom

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) zavádza o obchode, na ktorom zarobil jeho kamarát zo školských lavíc. Mikolaj tvrdí, že miliónové zákazky pre firmu Consulting - Education žilinského podnikateľa Mariána Kováčika boli verejné, no v skutočnosti zostali na Slovensku utajené. Nezrovnalosti sú aj v sume, ktorú rezort Kováčikovi vyplatil z eurofondov.

27.05.2009 06:29
Ján Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj počas mimoriadneho brífingu.
debata

Spoločnosť Consulting – Education získala milióny v pochybných tendroch, ktoré boli oznámené na nástenke. Mikolaj celú vec obhajuje tým, že zákon takýto postup pripúšťa. Tvrdí, že výsledky boli riadne zverejnené vo vestníku verejného obstarávania. „Áno boli. Nepochybilo sa v ničom,“ uviedol v utorok Mikolaj.

Pritom práve Mikolajov rezort žiadal Úrad pre verejné obstarávanie, aby výsledky utajil. Potvrdzuje to úradný výpis. „Vo vestníku preto neboli zverejnené,“ potvrdila aj hovorkyňa Helena Fialová. Úrad sa chystá preveriť, či nebol porušený zákon. Nesedí totiž ani suma, ktorú Consulting – Education dostal z eurofondov.

Na Štátnom inštitúte odborného vzdelávania, ktorý patrí pod Mikolaja, totiž Consulting – Education uzavrel zmluvu na vyše 35 miliónov korún (viac ako milión eur). Na úrad však prišlo oznámenie, že išlo len o 21,8 milióna korún. Rozdiel Mikolaj nevedel vysvetliť.

Firma žilinského podnikateľa získala v Mikolajovom rezorte celkom 50 miliónov korún. Za vyše 12,5 milióna totiž školila úradníkov aj v Academii Istropolitana. Kováčik spoločnosť založil len krátko predtým, ako vyhrala tender. Predtým podľa informácií Pravdy pôsobil na Žilinskej univerzite a vo Váhostave podnikateľa Juraja Širokého, ktorý je považovaný za sponzora Smeru.

Premiér Robert Fico (Smer) prideľovanie eurofondov po kamarátskej linke nerieši. „Minister všetko vysvetlil,“ odkázal po hovorkyni Silvii Glendovej. V podobnom prípade nástenkového tendra ministra výstavby Mariana Janušeka (SNS) napokon Fico odvolal. 

SDKÚ žiada na ministerstve školstva poslanecký prieskum. „Toto bude len vrchol ľadovca,“ myslí si poslankyňa Tatiana Rosová.

Pravda má k dispozícii úradný záznam, ktorý dokumentuje, že Kováčik vybavoval eurofondy v Academii Istropolitana odvolávajúc sa na ministra. „S Janom je to dohodnuté, my sa postaráme, aby bol spokojný, aby nás podporil, to už my sa vyrovnáme,“ uviedol Kováčik podľa dokumentu. Mikolaj tvrdí, že nešlo o neho. „Janov je viac ako 200-tisíc ľudí,“ hovoril v utorok.

V zázname však Kováčik spomína konkrétne ministra. Tvrdí, že tender musia vyhrať „lebo to majú s ministrom dohodnuté“.
Mikolaj nechcel povedať, kedy videl naposledy Kováčika, ktorého pozná od detstva a chodil s ním do školy. „Čo vás do toho? Nebudem vás informovať, kedy sa stretnem s nejakou dievčinou alebo s nejakým priateľom. Ja sa stretávam s ľuďmi od rána do večera. To je jedno, kedy som sa s ním stretol.“

Slota
obchody SNS
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy