Bratislavský magistrát odmieta tvrdenia, že primátor pri PKO nekoná

27.05.2009 12:49

Bratislavský magistrát odmieta tvrdenia, že primátor Andrej Ďurkovský nekoná v súvislosti s Parkom kultúry a oddychu (PKO). Takéto názory sa objavili po tom, ako staromestský stavebný úrad potvrdil, že primátor ani po mesiaci nepožiadal o zrušenie búracieho povolenia pre PKO. K tomuto kroku ho zaviazali poslanci koncom apríla na zasadnutí mestského parlamentu.

Podľa rozhodnutia tak mal urobiť s okamžitou platnosťou. Zároveň ho poverili, aby urobil všetky potrebné kroky k vypovedaniu zmluvy o spolupráci medzi mestom a investorom z júna 2006. Dôvodom tohto rozhodnutia je porušenie ustanovení zmluvy o súčinnosti zmluvných strán a neohlásené začatie búracích prác. „Nie je pravda, že primátor vo veci uznesenia nekoná. Naopak, ihneď po podpise uznesenia nariadil pracovníkom magistrátu, aby urobili kroky, ku ktorým ho poslanci zaviazali,“ povedala hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová.

V súčasnosti mesto zároveň podľa hovorkyne preveruje „náležitosti o dopade tohto uznesenia vo vzťahu k uzatvoreným zmluvám“. Výsledky by mal primátor predložiť mestskému parlamentu na jeho zasadnutí vo štvrtok. Zároveň potvrdila, že mesto je s majiteľom pozemkov pod PKO – spoločnosťou Henbury Development – naďalej v kontakte. Taktiež ubezpečila, že búranie do „vyriešenia problému budúcnosti PKO nehrozí“.

Občianski aktivisti v tejto súvislosti adresovali primátorovi a mestským poslancom opäť otvorený list. Očakávali totiž, že primátor začne bezodkladne konať, a že „aspoň čiastočne odčiní fatálnu chybu“, ktorá sa stala odpredajom pozemkov pod budovou PKO. Primátor by mal podľa nich taktiež zverejniť všetky zmluvy, ktoré boli uzatvorené v súvislosti s kauzou PKO.

„Tie by mali osvetliť zákulisné ťahy aj zvláštne spôsoby zbavovania sa majetku mesta a otvorili by nové právne možnosti vypovedania týchto nevýhodných zmlúv,“ informovala Ľubica Trubíniová z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene (BAO). Úvahy o vybudovaní objektu Lido Park na petržalskej strane Dunaja ako náhrady za PKO iniciatíva odmieta. „Nedopusťte, prosím, aby sa nátlakovým spôsobom, kabinetným politikárčením a v časovom strese zvolilo tzv. „náhradné“ riešenie,“ uvádza sa v otvorenom liste. Aktivisti očakávajú širšiu diskusiu.

Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začala 14. apríla búrať PKO. Búracie práce ukončila po tom, čo jej staromestský miestny úrad na žiadosť hlavného mesta predĺžil platnosť búracieho povolenia do konca roka 2011. Vlastníkom pozemkov je od leta 2005 táto spoločnosť, ktorá ich prenajímala mestu za symbolických 0,033 € (1 koruna).

Nájomná zmluva na pozemky stratila platnosť koncom marca tohto roka, odvtedy tieto pozemky využíva mesto bez právneho nároku. Pozemky pod PKO predali mestskí poslanci za 9,33 mil. € v roku 2005. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. €, čo sa mestu zdalo premrštené.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
59,99
Grande ruža red 25

Grande ruža red 25

29,99
Elite frézia color

Elite frézia color

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk