Maďarič: Lekári nedostanú pokuty za porušenie jazykového zákona

Lekárom a pracovníkom zdravotníckych a sociálnych zariadení nebudú hroziť pokuty za nedodržiavanie jazykového zákona. Zavedenie sankcií od 100 do 5000 eur (od 3013 do 150 630 korún) by mal počas nasledujúcej schôdze schváliť parlament, v utorok však jeho kultúrny výbor na návrh vládneho Smeru schválil niekoľko výnimiek. Novela má od augusta zaviesť napríklad povinnosť hovoriť na úradoch a v médiách po slovensky.

09.06.2009 18:37

„Komunikácia medzi lekárom a pacientom v zariadeniach zdravotníckych, sociálnych, bola vyňatá spod sankcie,“ povedal novinárom minister kultúry Marek Maďarič. Trval však na tom, aby bola slovenčina v týchto inštitúciách povinnou a iný jazyk sa používal až vtedy, ak ňou pacient nehovorí.

S tým však nesúhlasila poslankyňa opozičnej SMK Ágnes Biróová. „Keď sa dostane do takýchto zariadení po havárii, alebo s ťažkosťami, tak tam má ten pacient povedať o svojich problémoch vo svojom jazyku, lebo len tak sa vie najlepšie vyjadriť,“ namietala. SMK, ktorá zastupuje záujmy asi polmiliónovej maďarskej menšiny, už v minulosti ministra vyzvala, aby novelu zákona z Národnej rady stiahol. Svoje ďalšie požiadavky chce strana presadzovať naďalej, schválené zmeny však Biróová privítala.

Ďalším ústupkom, ktorý podporili poslanci koalície aj opozície, je, aby školy, kde sa vyučuje v menšinových jazykoch, mohli naďalej v tomto jazyku viesť svoju dokumentáciu. Novela tiež zavádza povinnosť vysielať programy v štátnom jazyku. Výnimku by však mali dostať regionálne rádiá v oblastiach, kde žijú menšiny. Nebudú musieť svoje relácie odvysielať aj v štátnom jazyku, ako bolo pôvodne plánované. V Slovenskej televízii tiež bude naďalej stačiť, ak bude vysielanie pre menšiny so slovenskými titulkami.

Novela tiež prináša povinnosť publikovať texty v prvom rade v slovenskom jazyku, podľa schválenej zmeny budú môcť byť tlačoviny spojené s kultúrnymi podujatiami v prvom rade v jazyku menšiny, ktorá ich organizuje. Už počas prípravy zákona ministerstvo prijalo výnimku pre Čechov, aby mohli naďalej so slovenskými úradmi komunikovať vo svojej materčine. Od zavedenia sankcií však ministerstvo neustúpi.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba