Weiss: Radikálov prebudila kríza

Nový veľvyslanec v Maďarsku Peter Weiss si myslí, že v programe maďarskej strany Fidesz sú veci, ktoré vyvolávajú obavy. Nebezpečné sú podľa neho napríklad úvahy o Karpatskej kotline. Slovenskú politickú scénu však Weiss komentovať nechce.

18.06.2009 08:12
Peter Weiss Foto:
Peter Weiss.

Je to náhoda, že boli za veľvyslancov naraz vymenovaní dvaja bývalí predsedovia SDĽ?
Je to náhoda.

Nešlo o dohodu s premiérom?
Nie. Určite v tom nebol nijaký zámer.

Trúfate si na post veľvyslanca v Budapešti v situácii, keď sú vzťahy s Maďarskom na bode mrazu?
Slovenská aj Maďarská republika majú obrovský potenciál rozvoja vzájomných vzťahov. Keď som tvoril koncepciu, tak som vychádzal jednak z tejto premisy, ale aj z toho, že súčasné vzťahy sú v tieni nespracovaných historických krívd. Spomenúť treba aj hlbokú hospodársku krízu. Slovensko a Maďarsko potrebujú zahraničných investorov, teda musia sa správať takým spôsobom, aby nevyzneli v očiach sveta ako potenciálne konfliktné krajiny.

Je to možné, keď na jednej strane je vo vláde SNS a na druhej silnie Fidesz a Jobbik?
Ťažká situácia je pre krízu, ktorá vždy prináša nárast radikálnych tendencií. To, že sa Jobbik dostal do Európskeho parlamentu a priniesol agendu revízie výsledkov prvej a druhej svetovej vojny a má za sebou polovojenskú Maďarskú gardu, je niečo neobvyklé. Nielen v strednej Európe, ale v celej EÚ. Isto to bude komplikovať vnútropolitickú situáciu v Maďarsku a imidž krajiny vo svete a bude to vstupovať do slovensko-maďarských vzťahov.

Majú maďarskí extrémisti zastúpení hnutím Jobbik šancu presadiť sa v Európskom parlamente?
Z reakcií Británie, Nemecka, vyjadrení nemeckého a českého ministra zahraničných vecí, je jasné, že tento trend nebude mať podporu, pretože Jobbik požaduje revíziu Trianonskej zmluvy. To by znamenalo, podmínovanie základov súčasnej európskej architektúry. Predstavte si, že vo všetkých krajinách, ktoré prešli traumami z prehratých vojen, by dostali takú podporu ako Jobbik a politické strany podobného razenia. Kam by sa dostala Európa? Som presvedčený, že požiadavky Jobbiku nenájdu veľa sympatii v Európskom parlamente.

V Maďarsku bude zrejme o rok vládnuť Fidesz. Jeho šéfa nazval premiér Robert Fico extrémnym pravičiarom, súhlasíte s ním?
V programe Fideszu sú zabudované prvky, ktoré celkom prirodzene vzbudzujú obavy. Navyše je dnes v ťažkom konkurenčnom boji s krajne pravicovým Jobbikom. Takže sa v agende Fideszu objavujú aj veci, ktoré potom vyvolávajú reakcie. Otázka je, ako dopadnú parlamentné voľby, aká vláda sa poskladá a do akej miery sa to, čo je v rétorike, premietne vo vládnom programe. Je predčasné o tom špekulovať. Platí zásada, že ak v nejakej krajine je demokraticky zvolená vláda, tak je potrebné sa usilovať o čo najkorektnejšie a najvyváženejšie vzťahy. Aj napriek tomu, že charakter tej politickej strany, ktorá vládne, môže vyvolávať diskusie.

Účasť SNS v slovenskej vláde je v poriadku?
Nechcel by som komentovať slovenskú politickú scénu. Za najväčší problém považujem vytváranie väzieb medzi Maďarskom a občanmi iných štátov, konkrétne Slovenskej republiky, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti. Tu je tá hranica, kde Slovenská republika bude hovoriť, že si to neželá.

Máte zrejme na mysli výroky Orbána o Maďaroch v Karpatskej kotline. Je normálne, že ich riešila Národná rada?
Parlament prijal uznesenie, ktoré bolo schválené veľkou väčšinou poslancov. Bola to politická odpoveď na výroky, ktoré išli tým smerom, o ktorom som hovoril. Smerom k tej inštitucionalizácii vzťahov.

Neprekáža vám, že keď budete veľvyslancom, budete musieť vysvetľovať výroky Jána Slotu, ako napríklad tento z minulosti: „Maďari sú zlí ľudia, ktorí vyvraždili veľa našich materí a otcov?“
Hlavný problém slovensko-maďarských vzťahov je ten, ktorý som opísal. Urážlivé výroky z našej strany iba odvádzajú od neho pozornosť.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy