Dunaj pri Devíne prekročil 7,5 metra,platí výstraha pre povodňami

24.06.2009 07:17, aktualizované: 25.06.2009 09:50
Dunaj, povodeň, zvýšená hladina
Zvýšený vodný stav Dunaja pri Tyršovom nábreží v stredu 24. júna. Autor:

Hladina Dunaja pri Devíne ráno prekročila 7,5 metra. Na tomto úseku tak platí druhý povodňový stupeň z trojdielnej škály. Vyplýva to z informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorý pre Podunajskú nížinu vydal varovanie pred povodňami.

Situácia na Dunaji však zatiaľ nie je kritická, vážnejšie škody nehrozia. Potvrdil to technický námestník riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepného závodu Bratislava Peter Minárik. Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásili od Devína až po Číčov a v Komárne, v úseku od Číčova po Komárno je ohlásený prvý stupeň.

Zatiaľ najhoršia situácia je podľa Minárika v Devíne – v časti parkoviska zo strany Moravy sa totiž vylieva rieka. Problémy s vodou sú aj na Slovanskom nábreží. Protipovodňová ochrana je funkčná, vyrazila tu však dažďová kanalizácia. Podľa Minárika v súčasnosti odčerpávajú prebytok vody, no v krátkom čase by to už malo byť v poriadku.

Minárik zároveň doplnil, že zatiaľ nie je nevyhnutne potrebné stavať mobilnú protipovodňovú ochranu. Na to by musela voda dosahovať 830 centimetrov­. Pozitívom podľa neho však je to, že v rakúskom Kienstocku, kde dosahovala hladina vody okolo 880 centimetrov, klesla o 45 centimetrov. „Je to výrazný pokles. Očakávam, že v priebehu večera by to mohlo prísť aj k nám,“ dodal Minárik.

Dunaj po silných dažďoch nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku či Nemecku od utorka stúpol pri Devíne približne o štyri metre. Vo štvrtok o 7:00 tam hladina dosiahla 762 centimetrov. Prvý povodňový stupeň bol ráno na Dunaji v Medveďove.

Už v stredu rieka Morava, ktorá sa do Dunaja vlieva pri Devíne, zaliala polia v okrajovej časti Bratislavy.

Silné dažde spôsobili záplavy napríklad v Rakúsku, v susednom Česku si vyžiadali tri obete. Na Slovensku zatiaľ väčšie škody spôsobené vodným živlom neboli hlásené.
SHMÚ pre hroziacu povodeň ráno vydal pre Podunajskú nížinu výstrahu prvého stupňa z trojdielnej škály. Najnižší stupeň varovania nie je v krajine neobvyklý. Meteorológovia očakávajú na viacerých miestach prehánky alebo búrky, najmä popoludní.

Zvýšený vodný stav Dunaja pri Tyršovom nábreží...
Zvýšený vodný stav Dunaja pri Tyršovom nábreží...
+5Pri zdvihnutí hladín riek býva často ohrozený...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
23,99
Kytica Zimona 14

Kytica Zimona 14

10
Miešaná kytica

Miešaná kytica

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk