Dunaj sa zahryzol do Bratislavy. Pri Devíne už prekročil osem metrov

25.06.2009 16:40, aktualizované: 26.06.2009 13:12
povodne, Dunaj, Tyršovo nábrežie
Hladina Dunaja v hlavnom meste sa nebezpečne dvíha. Z petržalskej strany na Tyršovom nábreži sa vylieva z brehov. Autor:

Hladina Dunaja dnes v Bratislave dosiahla maximum 816 centimetrov. Podľa vodohospodárov bude už iba klesať. Na tlačovej besede to povedala generálna riaditeľka sekcie vôd a energetických zdrojov Ministerstva životného prostredia Oľga Sršnová. "Horný Dunaj je ustálený, stredný tok Dunaja kulminuje, hladina vody by mala mierne stúpnuť už iba na dolnom toku," uviedla.

Na niektorých miestach naďalej pretrváva druhý stupeň povodňovej aktivity – v Devíne, Medveďove a Komárne. Prvý stupeň vyhlásili v Gabčíkove a Čuňove. „V najbližších dňoch očakávame zvýšenú oblačnosť, aj búrky, ale iba lokálne. Najnebezpečnejšie to bude v hornatých oblastiach, kde sa zrážky budú zlučovať do malých potôčikov. Záplavy však nehrozia,“ povedal generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorolo­ického ústavu Ján Kucharčík. Od utorka, stredy môžeme podľa neho očakávať horúce počasie až do 32 stupňov Celzia.

V Bratislave sa Dunaj zastavil v pravej chvíli. Vylial sa síce na petržalské Tyršovo nábrežie, vážnejšie škody však zatiaľ v hlavnom meste nespôsobil. Podľa predpovedí by mala v piatok jeho hladina už len klesať. Dvíha sa však Morava, v Kopčanoch dosiahla prvý stupeň povodňovej aktivity už o tretej popoludní.

Hrozba je za nami, aspoň na štvrtok a piatok. Hladina Dunaja je síce momentálne až na 785 centimetroch, no pomaly sa blížime ku kulminácii," povedal vo štvrtok krátko popoludní námestník riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku Peter Minárik. Druhý stupeň povodňovej aktivity, teda hranicu 750 centimetrov, prekonal Dunaj v Devíne vo štvrtok o šiestej ráno. Jeho hladina však už stúpala pomalšie ako v stredu.

Najhoršia situácia bola v Devíne. Dunaj zalial parkovisko pod hradom, problémy mali aj na Slovanskom nábreží, kde voda vystrekovala z kanalizácie. Na mieste ju odčerpávali hasiči. Plné ruky práce mali aj desiatky robotníkov na Tyršovom nábreží, ktorí vrecami s pieskom chránili rekreačné piesky tamojšej letnej mestskej pláže.

„Priestory sme pre verejnosť uzavreli už v stredu popoludní. Teraz postupujeme podľa vopred dohodnutého povodňového plánu,“ informovala Jana Burdová zo spoločnosti T-Com, ktorá pláž prevádzkuje. Na Tyršovom nábreží voda zaliala chodník popri rieke, pri Starom moste sa Dunaj vylial aj niekoľko metrov za svoje koryto. K nedávno dokončenej protipovodňovej stene sa však rieka s najvyššou pravdepodobnosťou neprederie.

Horšie na tom bolo nábrežie Dunaja v Starom Meste medzi Novým a Starým mostom, ktoré dočasne nechráni nijaká protipovodňová zábrana. Dočasnú stenu by tu však začali stavať až v tom prípade, že hladina prekročí hranicu 850 centimetrov. Dunaj však má podľa predpovedí kulminovať pri 790 centimetroch.

Správy o kulminácii podporujú aj pozitívne zvesti zo susedného Rakúska. V Kienstocku, kde hladina dosahovala 880 centimetrov, klesla vo štvrtok takmer o pol metra. „Je to výrazný pokles. Očakávam, že v priebehu večera by to mohlo prísť aj k nám,“ dodal Minárik.

Podľa hydrológa Michala Havlingera by po večernej kulminácii mala vlna postupovať smerom dole od Komárna po Štúrovo. „Na vzostupe je síce Morava, ale vyhlásený by mal byť nanajvýš prvý stupeň povodňovej aktivity,“ dodal hydrológ. Ani Minárik nevidí situáciu na Morave príliš dramaticky. „Hladina rastie po zrážkach v Beskydách. Ako rýchlo však stúpa, tak rýchlo aj klesá,“ tvrdí.

Vodná hladina by sa v piatok mala zdvihnúť aj v dolnej časti Bodrogu. V Strede nad Bodrogom bude rieka hlboká 365 centimetrov. Prvý stupeň povodňovej aktivity však hrozí až pri 650 centimetroch.

Hladina Dunaja v hlavnom meste sa nebezpečne...
Hladina Dunaja v hlavnom meste sa nebezpečne...
+7Hladina Dunaja v hlavnom meste sa nebezpečne...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Perla farebné tulipány

Perla farebné tulipány

24,99
Perla červené ruže valentín

Perla červené ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk