Za sto eur si kupujú poistencov, obvinila DSS-ky Tomanová

Ministerka práce Viera Tomanová (Smer) v relácii TV Markíza Na telo obvinila dôchodcovské správcovské spoločnosti (DSS), že si kupujú poistencov. "Nikto tu nehovorí o tom, že DSS-ky dnes platia ľuďom sto eur za to, že niekto nevystúpi alebo vstúpi (z alebo do druhého piliera) a ľudia si takto prehrávajú svoju starobu i svoju istotu do budúcnosti," povedala ministerka.

28.06.2009 14:43
Viera Tomanová Foto:
Ministerka práce Viera Tomanová
debata

Podľa nej DSS ovplyvňovali medzinárodné inštitúcie. „Ako sa vyjadrili zástupcovia medzinárodných inštitúcií, doslova ich vydierali pre to, aby nám nedávali podporné stanoviská,“ uviedla Tomanová.

Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš poprel ministerkine tvrdenia, že Svetová banka odporučila Slovensku znížiť odvody do druhého piliera. Prečítal jej úryvok z listu viceprezidenta Svetovej banky Shigeo Katsua pre Asociáciu DSS, kde stojí, že existuje viac argumentov proti zníženiu odvodov do druhého piliera ako v prospech zníženia.

Mikloš a Tomanová sa v diskusii dotkli aj situácie očakávanej v letnom období. Nárok na podporu v nezamestnanosti po pol roku stratia stovky ľudí a budú odkázaní len na podporu v hmotnej núdzi. „Vláda mala už dávno predĺžiť podporu v nezamestnanosti z pol roka na rok, ak má nezamestnanosť na svedomí hospodárska kríza,“ myslí si Mikloš.

Tomanová má iný názor. „Ľudí potrebujeme dostať do práce čo najskôr, lebo keď je človek rok doma, stráca pracovné návyky,“ obhajovala polročné dávky v nezamestnanosti ministerka. Tomanová nereagovala na otázky, do akej práce majú ľudia ísť, keď hospodárska kríza spôsobuje celoplošné hromadné prepúšťanie. „Nové pracovné miesta môžu vzniknúť až keď ekonomika zaznamená rast o tri až štyri percentá,“ poznamenal Mikloš.

DSS-ky sa bránia: Kupovanie poistencov je nezmysel

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) odmieta vyjadrenia ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej (Smer), že si DSS-ky kupujú sporiteľov za 100 eur. Tomanová povedala, že spoločnosti platia klientom za vstúpenie i zotrvanie v II. pilieri.

Predseda ADSS Peter Socha uviedol, že ide o nezmysel a v praxi si takýto systém nevie predstaviť. „Pani ministerka by zároveň mohla vedieť, že provízia pri vstupe je obmedzená zákonom na 35 eur. Ak má informácie, tak by mala konať,“ dodal Socha.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy