Taký zákon, ako je jazykový, nebol ani za monarchie, sťažuje sa Csáky

30.06.2009 14:01, aktualizované: 15:43
Pál Csáky
Šéf SMK Pál Csáky Autor:

Parlamentom schválená novela zákona o štátnom jazyku je podľa predsedu SMK Pála Csákyho historicky najhorší zákon tohto typu. "Ani za monarchie nebol taký zákon. Z tohto zákona vyžarujú prvky národnej zakomplexovanosti, zlomyseľnosti a obsahuje prvky jazykového imperializmu," vyhlásil Csáky.

„Albert Einstein by na základe tohto zákona nemohol byť profesorom žiadnej slovenskej univerzity, pretože je známe, že keď musel opustiť Nemecko a žil v USA, na amerických univerzitách prednášal svoju teóriu relativity v nemeckom jazyku. Do svojej smrti sa totiž nenaučil po anglicky tak dobre, aby to zvládol na univerzitnej úrovni,“ dodal Csá­ky.

SMK podľa Csákyho ľutuje, že zákon bol prijatý v takejto forme. „Urobíme všetko preto, aby doma aj v zahraničí sa venovalo patričným spôsobom tomuto zákonu, urobíme všetko preto, aby nastali v budúcnosti v zákone zmeny,“ povedal. SMK chce urobiť analýzu zákona a začiatkom septembra vyzve opozičných kolegov, aby sa spolu obrátili na Ústavný súd v otázke pokút, ktoré zákon zakotvuje.

„Myslím si, že pokutovať za jazykové chyby v členskej krajine EÚ je anachronizmus a je to neprijateľné. Urobíme komparáciu s Európskou chartou menšinových jazykov. Budeme hovoriť o tejto téme s Radou Európy a OBSE. Bude to aj téma na úrovni EÚ a Európskeho parlamentu,“ zdôraznil Csáky.

Most: Zákon o štátnom jazyku treba dostať na Ústavný súd

Poslanci, ktorí po odchode z SMK vytvárajú stranu Most-Híd, jednoznačne odsúdili parlamentom schválený zákon o štátnom jazyku. Rovnako ako SMK ho chcú dostať na Ústavný súd. Zákon je podľa nich v rozpore s odporúčaniami Rady Európy i záväzkami Slovenska z medzinárodných dohovorov. Nezaradení poslanci aj ich bývalí kolegovia z SMK mienia o negatívnych dopadoch jazykového zákona informovať medzinárodné inštitúcie.

„V prijatom zákone o štátnom jazyku nejde o vzájomnú spoluprácu a toleranciu, ale o potrestanie. Zákon bude trestať tak Slovákov, ktorí v úradnom a verejnom styku nebudú používať kodifikovanú podobu štátneho jazyka, ako aj Maďarov, Rómov a cudzincov. Zavádza sa "jazyková polícia“, ktorá bude dohliadať na používanie spisovnej slovenčiny vo verejnom živote, v úradnom styku, v elektronických a printových médiách, ako aj používanie spisovnej slovenčiny samospráv, podnikateľov a iných právnických osôb. Konštatujeme, že realizácia tohto zákona zhorší postavenie jazyka národnostných menšín v kultúre v školstve, v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach," uviedli zakladatelia stany Most-Hít.

SMK považuje zákona za najhorší svojho druhu. „Ani za monarchie nebol taký zákon. Z tohto zákona vyžarujú prvky národnej zakomplexovanosti, zlomyseľnosti a obsahuje prvky jazykového imperializmu. Albert Einstein by na základe tohto zákona nemohol byť profesorom žiadnej slovenskej univerzity, pretože je známe, že keď musel opustiť Nemecko a žil v USA, na amerických univerzitách prednášal svoju teóriu relativity v nemeckom jazyku,“ povedal predseda SMK Pál Csáky. O zákone chce hovoriť s Radou Európy, s OBSE, aj na úrovni EÚ a Európskeho parlamentu. V septembri chce požiadať partnerov z opozície, aby podporili podanie na Ústavný súd. 

Maďarič: Jazykový zákon nemá negatívny dopad na práva menšín

Novela zákona o štátnom jazyku sa podľa ministra kultúry Mareka Maďariča negatívne nedotýka práva národnostných menšín používať menšinové jazyky. „Novela naopak rozšírila možnosti používania menšinových jazykov. Prekvapujú ma mnohé lži, ktoré zaznievajú o tomto zákone aj spoza hraníc, od maďarských politikov, ktorí tvrdia, že národnosti budú trestané za používanie národnostných jazykov. Je to absolútna lož,“ povedal dnes Maďarič. Podľa neho zákon je o tom, aby vo verejnom styku občania Slovenskej republiky na celom území Slovenska mali informácie dostupné v slovenskom, teda v štátnom jazyku.

Maďarič zdôraznil, že zákon zabezpečuje dostupnosť informácií pre občanov v slovenskom jazyku, pretože slovenský jazyk je základný dorozumievací prostriedok na území Slovenska. „Celý náš vzdelávací systém je nastavený tak, aby občan nemeckej národnosti, českej, maďarskej, slovenskej, sa naučil po slovensky. Dosahuje sa tým integrácia spoločnosti. Je podľa mňa správne, ak popri tom umožníme používanie menšinových jazykov. Nemusia sa báť ľudia žiadnych pokút,“ uviedol minister.

Novela nemá podľa Maďariča ambíciu konzervovať súčasný stav jazyka. „Môžu sa používať slová vo všetkých formách. To znamená slangové, aj novotvary. Nie je to žiadny puristický zákon. Nemusia sa obávať občania, ani Záhoráci, ani východniari. Zákon vôbec nepostihuje individuálne rečové prvky. Zákon akceptuje rečové prejavy, ktoré spĺňajú základnú podmienku zrozumiteľnosti,“ dodal minister kultúry.

Od septembra sa zavedú pokuty za zlú slovenčinu. Parlament prijal novelu zákona o štátnom jazyku, ktorá sprísňuje dohľad nad spisovnou slovenčinou. Pokuty môžu dosiahnuť až 5 000 eur. Za zákon zahlasovalo 79 zo 136 prítomných zákonodarcov. Lekári či ošetrovatelia v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach v obciach na národnostne zmiešanom území sa smú rozprávať s pacientmi a klientmi aj v jazyku menšiny. Národnostné školy musia viesť všetky dokumentácie dvojjazyčne. Doteraz tak museli vypisovať len pedagogickú dokumentáciu.

Regionálnym a lokálnym rozhlasom na národnostne zmiešanom území nezaviedli povinnosť vysielať najprv po slovensky, potom v jazyku menšiny, čo požadoval Maďarič. Televízie smú robiť priame prenosy so simultánnym tlmočením do štátneho jazyka. Televízne relácie môžu využívať slovenské titulky, nemusia byť prekladané.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku