Kríza opravu Hradu nezmrazila, turisti si obzerajú stavenisko

10.07.2009 12:44
Bratislavský hrad, rekonštrukcia
Do útrob hradu sa verejnosť tak skoro nedostane. Autor:

Oprava Bratislavského hradu za desiatky miliónov eur pokračuje aj počas letnej turistickej sezóny, hoci ju štát nedávno plánoval zmraziť. Kancelária Národnej rady, ktorá má rekonštrukciu na starosti, však pripúšťa, že práce sa pre nedostatok peňazí môžu oneskoriť.

V rozbehnutej sezóne ostávajú palác a nádvorie Bratislavského hradu pre návštevníkov zatvorené. Okolitý areál je napriek tomu prístupný. Turisti môžu navštíviť výstavné priestory, prezrieť si panorámu mesta a tiež sa prejsť po náhradnom vyhliadkovom chodníku. Na Hrade zatiaľ pracujú robotníci.

Orientačná mapka v areáli upozorňuje návštevníkov, že stavebný ruch je spôsobený prebiehajúcou rekonštrukciou nádvoria a paláca. "Predpokladané skončenie prác v paláci je na jar budúceho roku. Obnoví sa vonkajší plášť, nádvorie, ako aj všetky interiéry,“ uviedla Elena Valovičová z Kancelárie Národnej rady.

Na začiatku mája pripustil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer), že pre hospodársku krízu sa asi nenájde dostatok financií na dokončenie prác a stavba sa bude musieť zakonzervovať. Podľa Valovičovej je teraz rekonštrukcia hradného paláca prioritou kancelárie parlamentu. Všetko sa však bude odvíjať od možností štátneho rozpočtu. Od toho bude závisieť aj to, keď Bratislavský hrad znova sprístupnia verejnosti.

Doteraz sa na opravy použilo viac ako 19 z plánovaných 32 miliónov eur. Práce zabezpečuje firma Váhostav, za ktorou je Juraj Široký – podnikateľ blízky vládnemu Smeru.

Počas druhého štvťroku 2009 sa práce sústredili na fasády Hradného paláca. Obnovili sa kamenné prvky a naniesli ďalšie vrstvy podkladovej omietky. Pokračovalo osádzanie nových okien. Inštalovali sa inžinierske siete, vzduchotechnika a elektrické vedenie.

V podkroví v priestoroch depozitárov Slovenského národného múzea sa dokončili omietky. Na streche paláca stavbári rekonštruujú vikiere a pripravujú sa na osadenie komínov.

Okrem Bratislavského hradu cez leto zostáva v hlavnom meste pre turistov zatvorené aj sídlo Mestského múzea v Starej radnici. Pre výstavbu protipovodňovej hrádze je rozkopané nábrežie medzi Starým a Novým mostom.

Rekonštrukcia bratislavského hradu asi...
Rakonštrukciu hradu kritizovala opozícia pre...
+3Do útrob hradu sa verejnosť tak skoro nedostane.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku