Zástupcovia MVO zároveň tvrdili, že polícia nemá záujem vyšetriť udalosti pred Prezidentským palácom. Polícia už skôr obvinenia z pochybenia pri zásahu odmietla, svojich podriadených sa opakovane zastal aj minister vnútra Robert Kaliňák.
Slovenská polícia počas protestov pred Prezidentským palácom nezasiahla voči mužom čínskeho pôvodu v čiernych oblekoch, ktorí opakovane napádali viacerých aktivistov za ľudské práva. Policajti zadržali piatich Slovákov a neskôr zaistili aj štyroch Číňanov. Jedného zo zadržaných Číňanov obvinili z krádeže, ďalší človek bol obvinený z ublíženia na zdraví.
„Hlavným dôvodom je, že sme nespokojní s tým, akým spôsobom prebieha objasňovanie týchto udalostí,“ vyhlásil riaditeľ Konzvervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika Ondrej Dostál. Upozornil, že ani necelý mesiac po proteste verejnosť nepozná totožnosť mužov v čiernych oblekoch, ktorí fyzicky zaútočili na viacerých aktivistov za ľudské práva a pokúšali sa im ukradnúť transparenty.
„Slovenská polícia zjavne spolupracovala a svoje konanie koordinovala s čínskymi mužmi v čiernom,“ uviedli zástupcovia piatich mimovládnych organizácií vo svojom vyhlásení. Minister vnútra v minulosti akúkoľvek spoluprácu odmietol.
Dostál zároveň povedal, že sa odvolá voči výsledkom vyšetrovania krádeže svojich letákov, ku ktorej došlo počas protestu. „Podľa policajného uznesenia nešlo o trestný čin krádeže, ale o priestupok, s čím nemožno súhlasiť,“ tvrdil Dostál.
Postup slovenských policajtov počas protestov kritizovali okrem mimovládnych organizácií aj viacerí opoziční a nezávislí poslanci. Občianski aktivisti Eduard Chmelár a Michal Havran podali koncom júna trestné oznámenie pre podozrenie z porušenia zákona pri zásahu policajtov počas návštevy čínskeho prezidenta.