Csákymu na Bugárovi prekáža aj slovenčina

Šéf SMK Pál Csáky vyčíta odídencom okolo Bélu Bugára, že sa líškajú Slovákom. Nepáči sa mu, že sa zakladatelia strany Most – Híd na jednom zo stretnutí rozprávali po slovensky. Za Csákyho vyjadrenie pre maďarský denník Új Szó, ktorý vychádza na Slovensku, zvažujú bugárovci žalobu.

18.07.2009 06:30
Csáky Foto:
Predseda SMK Pál Csáky
debata

„Híd–Most je taká zlátanina, na začiatku ktorej naženú pomýlených Maďarov, aby na konci vyšli nešťastní asimilovaní ľudia. Z národného hľadiska je to bitúnok (po maďarsky mostbitúnok), ktorý si neželáme,“ vyhlásil Csáky v rozhovore. Ten vyšiel v Új Szó ako politická inzercia.

Či si rozhovor objednala SMK a ako vznikal, nie je jasné. Hovorkyňa strany ani nik z vedenia v piatok nedvíhal telefón.

Csáky v rozhovore okrem iného bývalým kolegom vyčíta, že sa medzi sebou rozprávajú po slovensky. „Zišli sa založiť stranu v srdci Žitného ostrova, ale medzi sebou hovorili po slovensky. Takýto znetvorený prístup nepredpisuje ani zdeformovaný slovenský jazykový zákon,“ pokračoval Csáky.

Bugárovci, ktorých Csáky označil za heretikov, čo zradili, zvažujú žalobu. „Nie je to prvý prípad nepodloženého osočovania. Dali sme to našim právnikom,“ uviedol poslanec Zsolt Simon, ktorý patrí medzi zakladateľov strany.

Koľko ľudí Most prebral SMK, zatiaľ nie je známe. Ešte pred založením strany vystúpilo z SMK okolo 100 funkcionárov. Simon však nevedel potvrdiť, či sa všetci odídenci zaregistrujú do Mostu.

„Istý je zatiaľ len prípravný výbor, čo je 71 ľudí Postupne sa hlásia členovia. Ja som dnes dostal päť prihlášok a mal som päť záujemcov po telefóne,“ poznamenal Simon.

K Bugárovej strane sa pripojil aj šéf Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal, ktorý je jediným zástupcom opozície vo vedení štátnych úradov.

Krátko po vzniku Mostu ohlásil aktivista János Bózsa, známy ako stúpenec autonómie, ďalšiu maďarskú stranu. Má sa volať Maďarská občianska strana. Bózsovi v uplynulých rokoch ministerstvo vnútra trikrát po sebe zamietlo registráciu občianskeho združenia. Namiesto Južanskej rady napokon zaregistroval Nomos regionalizmus.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy