Som nacionalista, vraví o sebe Duray

28.07.2009 10:33

Podpredseda SMK Miklós Duray tvrdí sám o sebe, že je nacionalista, ale v pravom zmysle slova. "V tom pravom slova zmysle áno, pretože nacionalizmus v pôvodnom zmysle slova nemá pejoratívny význam. Niektoré výrazy dostanú časom iný význam. V pravom zmysle môžem byť, pretože ten, kto cíti národne, je nacionalista," povedal Duray.

Zároveň dodal, že často sa nacionalizmus zamieňa so šovinizmom, ale šovinizmus je niečo iné. „To, čo teraz rozumieme pod nacionalizmom, je vlastne šovinizmus,“ upozornil.

Podľa Duraya je možné naraz cítiť národne, ale aj všeobecne. "Zo mňa by bol aj dobrý kozmopolita. Čo je kozmopolita? Vo svojom duševnom a rozumovom prostredí, keď sa ocitne kdekoľvek vo svete, tak sa tam môže cítiť dobre. Ja sa môžem cítiť dobre aj v Bratislave. V spoločnosti, v ktorej sa naše názory zhodujú, alebo aj keď sa nezhodujú, vieme o nich diskutovať.

Teda výmena názorov je aj plodná. Keby som sa v podobnej spoločnosti ocitol aj niekde v Buenos Aires, tak isto by som sa tam mohol cítiť dobre. To je kozmopolitizmus. Niektorí si myslia, že kozmopolita je protinárodný. Kozmopolitizmus je intelektuálny prejav. Rovnako ako radikalizmus," vyhlásil podpredseda SMK.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku