Bósza: Maďari chcú autonómiu, len o tom nevedia

10.08.2009 09:18
János Bósza
János Bósza. Autor: ,

Polícia ho vyšetrovala pre podozrenie z rozvracania republiky. Načrtol totiž mapu Slovenska oklieštenú o južné okresy a Košice. Zakaždým, keď si zaregistroval združenie Južanská rada za sebaurčenie, zasiahlo ministerstvo vnútra a zrušilo ho. Podnikateľ János Bósza z Komárna aj napriek tomu cez víkend rozbehol kampaň za novú politickú stranu.

Jej názov je Maďarská strana za rovnoprávnosť. V sobotu bolo v Komárne zakladajúce stretnutie. V čase obeda sa tam pohybovala asi desiatka ľudí a dohadovali sa na programe strany.

„Chceme oživiť diskusiu o autonómii. Nezakazuje ju žiaden zákon. Maďari sú diskriminovaní, a vlastne chcú autonómiu, len o tom nevedia,“ naznačil Bósza. Diskrimináciu vidí v jazykovom zákone, ktorý žiada zrušiť, a tiež aj v postrekoch proti komárom. „Fico našiel peniaze proti komárom na Záhorí, ale tam, kde je ich najviac, to neriešil.“ Bósza odmieta spoluprácu s SMK. Vyjadril sa, že v tejto strane sú predajní politici, ktorí chcú len zarobiť.

Na registráciu novej strany potrebuje 10-tisíc podpisov. Verí, že ich získajú ešte do konca septembra. Podpisy podľa neho zbiera isté združenie, ktoré bližšie neoznačil. Akcie sú vraj v mestách na juhu Slovenska od Šamorína cez Šahy až po Košice. „Máme už niekoľko tisíc podpisov,“ tvrdil Bósza. Keď vlani zbieral podpisy v petícii za autonómiu, v ktorej žiadal samostatný parlament, získal 13 podpisov.

Pravda oslovila v blízkosti sídla strany viacerých Komárňanov, nikto sa však nestotožnil s Bószovými predstavami. Predavačka Perla Karácsonyiová je Maďarka a autonómiu nepotrebuje. „Stačí mi, že máme maďarské školy a škôlky. Nemám pocit, že by som bola utláčaná.“ Technik Tomáš Kottra je Slovák a aj on poukázal na školy. „Je to nezmysel. Maďari majú dokonca aj vysokú školu. Čo im ešte chýba?!“

Bojovníkom za autonómiu je tiež Pál Cséfalvay. Ten zorganizoval v máji v Dunajskej Strede stretnutie združenia Harmónia AT, na ktoré prišli asi štyri desiatky ľudí. Jeho meno sa spája s letákmi s oklieštenou mapou Slovenska, ktoré sa objavili na mestských a obecných úradoch na juhu krajiny. Bola na nich pečiatka už vtedy zrušeného združenia Nomos regionalizmus, v ktorom pôsobil aj János Bósza.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Flower box vintage srdce "M" červené ruže

Flower box vintage srdce "M" červené ruže

39,99
Sweet ružové pivónie s kamilkami

Sweet ružové pivónie s kamilkami

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk