Ficovu manželku štát platí za skúmanie paragrafov

Tisíce eur dal štát na výskumný projekt, za ktorým stojí manželka premiéra Svetlana Ficová. Peniaze získala od Agentúry na podporu vedy a výskumu patriacej pod ministra školstva Jána Mikolaja (SNS).

14.08.2009 06:33
Svetlana Ficová, Gašparovičová
Svetlana Ficová (vpravo).
debata

Právnička Ficová je podpísaná pod projektom za 275-tisíc eur (takmer 9 miliónov korún), ktorý má odhaliť nedostatky vo vymožiteľnosti práva na Slovensku. Výskum robí Justičná akadémia, kde Ficová ani nepôsobí. Pracuje na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Prečo si akadémia vybrala práve manželku predsedu vlády? „Pani Ficová zodpovedá za odbornosť všetkých výstupov projektu vzhľadom na jej akademickú nezávislosť a erudovanosť,“ zdôvodnil hovorca akadémie Miroslav Slašťan. Odmieta pritom, že by ju oslovili ako človeka blízkeho vláde, ktorý dokáže grant na projekt ľahko zabezpečiť.

Opozícia nad projektom krúti hlavou. „Ak chcú zistiť, čo bráni vymožiteľnosti práva, nech sa opýtajú ľudí, nepotrebujú na to výskumný grant,“ tvrdí predsedníčka školského parlamentného výboru Tatiana Rosová (SDKÚ). Podľa nej lepšie projekty, ktoré vedu posúvajú dopredu, dostávajú menšiu podporu. „Ak vôbec nejakú,“ dodala Rosová.

Premiér Fico zvýhodňovanie manželky odmieta. Podľa jeho hovorkyne Silvie Glendovej grant zverili Ficovej, lebo na to má predpoklady. „Spĺňa požadovanú vedeckú hodnosť, má docentúru v odbore občianske právo procesné,“ povedala Glendová. Vedenie Justičnej akadémie má blízko k Ficovmu Smeru. Riaditeľa akadémie Petra Hullu zvolil parlament za člena Súdnej rady na návrh poslanca za Smer Mojmíra Mamojku.

Ficová na projekte pracuje s ďalšími právnikmi a sudcami od vlaňajšieho septembra. Koľko na tom zarobila, akadémia nespresnila. „Každý riešiteľ má nárok na odmenu 6,97 eura za každú preukázanú hodinu práce,“ tvrdí Slašťan. Projekt o vymožiteľnosti práva majú uzavrieť do konca budúceho roka.

Či výsledky nezostanú len na papieri, ale prejdú do praxe, tak bude závisieť až od budúcej vlády. Štátna agentúra, ktorá rozdeľuje peniaze na výskum, čelí už dlhšie kritike. O tom, kto získa podporu, totiž rozhodujú ministrom vymenovaní ľudia. Tí prideľujú dotácie blízkym firmám.

debata chyba