Syn poslanca HZDS navštevoval Jahnátkov rezort, vraj pre biznis

Pri delení peňazí z eurofondov na turizmus v rezorte ministra Ľubomíra Jahnátka (Smer) fungoval politický lobing. "Snažil som sa lobovať za projekt u predstaviteľov Smeru, ale povedali mi, že toto patrí HZDS a bez nich nemám šancu," povedal Pravde jeden z neúspešných záujemcov o eurodotácie, ktorý nechcel byť menovaný, keďže sa obáva, že do budúcnosti by sa mu po zverejnení mena dotácie úplne vzdialili.

21.08.2009 06:02
lanovka, turisti Foto:
Z eurofondov na turizmus sa ušlo firmám z banskobystrického kraja. Odtiaľ prišiel aj štátny tajomník Ivan Rybárik.
debata

Podľa neho správy o tom, ktoré projekty majú uspieť, nosil na ministerstvo syn poslanca Mečiarovho hnutia a člen banskobystrického HZDS Rastislav Urbáni a odovzdával ich štátnemu tajomníkovi ministerstva Ivanovi Rybárikovi, tiež nominantovi HZDS. Urbáni to odmieta. „Išlo o súkromné stretnutia, ktoré súviseli s mojou advokátskou praxou. Žiaden vplyv som nemal,“ tvrdil Pravde. V júni však hnutie Rybárika vymenilo za Mečiarovi bližšieho človeka Pavla Krištofa (HZDS). Urbáni už za štátnym tajomníkom na ministerstvo prestal chodiť. „Krištofa nepoznám,“ dodáva.

Štátny tajomník určený hnutím mal na starosti aj Slovenskú agentúru pre cestovný ruch, ktorá odsúhlasuje eurofondy na projekty turizmus.

Pri vlaňajšom delení balíka z eurofondov na turizmus v sume 83 miliónov eur (2,5 miliardy korún) sa ušlo 29 firmám, trinásť bolo z Banskobystrického kraja. Rybárik, s ktorým sa Pravde nepodarilo spojiť, bol pritom navrhnutý práve banskobystrickým predstavenstvom HZDS. Z ôsmich krajov sú pritom podľa počtu podnikateľov v turistickom ruchu najväčšie Prešovský a Žilinský kraj. Prečo Urbáni mladší chodil na ministerstvo aj ku skutočnosti, či návštevy sú oficiálne zaevidované, sa rezort hospodárstva vedený Ľubomírom Jahnátkom (Smer) odmietol vyjadriť.

Samo hnutie vymenilo v júni Rybárika za nového nominanta, súčasne prišlo o vplyv na fondy. Slovenská agentúra pre cestovný ruch, ktorá projekty vyberá, prešla podľa informácií Pravdy bližšie k ministrovi a do sféry vplyvu strany Smer. Šéf komunikačného oddelenia ministerstva hospodárstva Vahram Chuguryan odmietol odpovedať na otázku, prečo boli kompetencie presunuté. Uviedol len, že organizačná štruktúra a začlenenie agentúry sú na stránke ministerstva. Včera tam boli dve rôzne organizačné štruktúry a obe s platnosťou od polovice mája. Jedna z nich potvrdzuje, že agentúra už nepatrí pod štátneho tajomníka dosadzovaného HZDS.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy