Krkavčia matka nechala novorodenca pánu Bohu za chrbtom

Trojhodinové novorodeniatko našli vo štvrtok pred siedmou hodinou večer len tak odložené na zemi v Bernolákove. Skupinka mladých ľudí z Ivanky pri Dunaji a Chorvátskeho Grobu zbadala chlapčeka pod stromom za kostolom. Živé novorodeniatko ležalo zabalené v kuchynskej utierke.

23.08.2009 09:11
novorodenec Foto:
Zdravého chlapčeka odložila matka krátko po pôrode.
debata

„Som rada, že bábätko bolo živé a zdravé,“ povedala Bernolákovčanka Júlia, ktorá bola práve v tom čase na prechádzke so psami. „Chodievam tadiaľto každý deň. Dieťatko bolo ešte celé od krvi, na rukách ho držalo dievča z partie,“ dodala. Priezvisko zverejniť nechcela.

Na miesto prišli podľa svedkov seneckí policajti a sanitka. Privolaní záchranári potvrdili, že chlapček sa narodil len pred troma hodinami. „Novorodenec je v poriadku a má sa dobre. Vyzerá to tak, že prišiel na svet v riadnom termíne,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na Kramároch Zuzana Laluhová-Striežencová, kam chlapca hneď previezli. Podľa jej slov leží na oddelení patologických novorodencov a nevyžaduje si špeciálnu starostlivosť.

O smutnom prípade včera obyvatelia obce veľa nevedeli. Ľudia, ktorí vyšli po omši z kostola, už zbadali len hŕstku policajtov a lekárov. Na obecnej polícii v piatok nemali o nezvyčajnom náleze nijaké informácie.

Nad činom matky Bernolákovčania len nechápavo krútili hlavou. „Nerozumiem tomu. Ak sa o neho nechcela starať, mohla ho radšej odložiť do hniezda záchrany,“ rozmýšľala pani Júlia.

Polícia začala vyšetrovanie pre pokus o vraždu novonarodeného chlapčeka matkou. „Ak sa vypátra matka dieťaťa a budú dôkazy na jej usvedčenie, hrozia jej štyri až osem rokov väzenia,“ informovala hovorkyňa krajského policajného riaditeľstva v Bratislave Tatiana Kurucová.

Celý prípad rieši okrem polície aj sociálna sestra z nemocnice. Ak sa nevyskytnú komplikácie a všetko bude prebiehať v poriadku, prevezú chlapčeka do dojčenského ústavu.

Hniezdo záchrany, kde môžu matky odložiť nechceného novorodenca, je najbližšie od Bernolákova v hlavnom meste. Bratislava ich má hneď dve. V nemocnici na Kramároch a v Petržalke na Antolskej.

debata chyba