Takmer 6000 ľudí protestovalo proti jazykovému zákonu

Takmer 6000 ľudí prišlo popoludní na futbalový štadión v Dunajskej Strede, aby protestovali proti novele jazykového zákona. Zhromaždenie zorganizovala opozičná SMK s viacerými občianskymi združeniami zastupujúcimi záujmy Maďarov na Slovensku.

01.09.2009 17:32, aktualizované: 23:06
protest, Dunajská Streda Foto:
Odznaky s maďarskou trikolórou a nápisom autonómia bolo vidieť všade.

Právna norma, ktorá má posilniť postavenie slovenčiny, umožňuje udeľovanie pokút za nepoužívanie štátneho jazyka na úradoch či v oficiálnej komunikácii. Ministerstvo kultúry však už skôr informovalo, že sankcie za prehrešky voči slovenčine sa zatiaľ dávať nebudú.

„Musíme upozorniť Európu na to, že na Slovensku nie je všetko v poriadku s aplikovaním moci zo strany vlády a ani v menšinovej oblasti to nie je v poriadku,“ povedal novinárom predseda SMK Pál Csáky.

Ľudí z južných oblastí Slovenska, kde žije asi polmiliónová maďarská menšina, zvážali organizátori na protest autobusmi. Podporiť ich prišli aj občania Maďarska či Rumunska. Viacerí si na protest priniesli maďarské vlajky. Na tribúne sa objavilo aj niekoľko transparentov s nápisom „autonómia“. Podľa policajného hovorcu Ľuboša Homolu polícia však zasahovať zatiaľ nemusela.

Sporné zmeny v jazykovom zákone schválil parlament v júni. Najviac kritizované boli pokuty, ktoré hrozia inštitúciám, ak sa prehrešia proti slovenčine. Sankciu od 100 do 5000 eur (od 3013 do 150.630 Sk) môžu dostať napríklad za to, že v štátnom jazyku nebudú zverejňované oznamy, tabule či pozvánky. Pokute musí predchádzať napomenutie.

Podľa Csákyho by maďarská menšina mala mať možnosť naďalej používať svoj jazyk aj vo verejnom živote. Ministerstvo kultúry, ktoré zmeny v zákone presadilo, však tvrdilo, že menšiny budú môcť vo svojich jazykoch naďalej hovoriť na úradoch tam, kde žije aspoň 20 percent ich príslušníkov.

Proti zhromaždeniu vystúpila SNS Jána Slotu. „Považujeme to len za zastierací manéver SMK a za skutočný zmysel akcie považujeme snahu o mobilizáciu maďarskej menšiny na vytváranie nepokojov a eskalovanie národnostného napätia na Slovensku,“ uviedol predseda národniarov.

Pred slovenským veľvyslanectvom sa konala demonštrácia

Okolo 500 demonštrantov sa v utorok popoludní zhromaždilo pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti, kde protestovali proti slovenskému jazykovému zákonu a odovzdali petíciu v ktorej požadujú jeho zrušenie.

Slovenský veľvyslanec v Maďarsku Peter Weiss prevzal petíciu, ktorej podpisovanie zorganizovalo Fórum pre občiansku jednotu (COF), do vlastných rúk. COF petíciu odoslalo aj do Európskeho parlamentu a Európskej komisie. Polícia oblasť uzatvorila a kvôli bezpečnosti boli prítomní aj príslušníci zásahových zložiek.

Prijatie zákona zvýšilo napätie v slovensko-maďarských vzťahoch, ktoré sú dlhodobo komplikované. Budapešť by rokovanie o právnej norme chcela zaradiť na schôdzku premiérov oboch krajín, ktorá sa uskutoční 10. septembra.

Väčšinou voliči SMK protestovali proti...
Odznaky s maďarskou trikolórou a nápisom...
+3SMK zvážala svojich priaznivcov zo všetkých...
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba