Vojaci dostali miliónové vysielačky. Sú ako hračky

17.09.2009 07:29
vojaci
Ilustračné foto. Autor:

Slovenskí vojaci dostali izraelské vysielačky za 18 miliónov eur (540 mil. korún), ktoré sú im v ostrom boji platné asi ako vysielačky od Vietnamcov z trhoviska po 15 eur. Nové vysielačky Tadiran sa totiž nedokážu napojiť na doterajšie prístroje typu Harris, ktoré armáda už používa.

Medzery priznáva aj samotné ministerstvo obrany. Hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela uviedol, že Tadiran sa dokáže prepojiť s používanými staršími systémami iba v otvorenom – nekódovanom režime. „Je to základný mód. V iných módoch nie je nijaký z výrobcov schopný prepojenia s iným výrobcom,“ dodal Gemela.

V praxi to znamená, že nie je možné prepojiť nový Tadiran za 18 miliónov eur s inými vysielačkami v kódovanom režime. Môže sa tak stať, že sa bojovníci v poli so zásobovačmi nedohodnú, lebo logisti Tadiran nedostali. Iba dve mechanizované brigády. Zároveň to znamená, že pre diaľkový systém velenia bude potrebné vymeniť takmer všetky vysielačky používané v rezorte.

Moderné vojenské vysielačky prenos hlasu zložito šifrujú, aby vojakov chránili. To však Tadiran a napríklad americký systém Harris, ktorý používa žilinský pluk špeciálneho určenia, medzi sebou nedokážu. S tamojším plukom špeciálneho určenia sa pritom počíta, že by mal ísť aj do bojovej akcie do Afganistanu.

Ak im zostane Harris a pôjde s nimi aj iná jednotka s izraelským Tadiranom, tak si budú musieť so sebou ťahať aj špeciálny kontajner navyše, ktorý oba systémy prepojí. Nákladiak navyše však v afganských kopcoch nie je úplne praktický.

Rezort sa bráni tým, že Harris je už starý systém a nevyhovuje novým požiadavkám. Nové rádiostanice budú údajne schopné prenášať dáta rýchlejšie ako doteraz. Gemela zároveň odmietol pochybnosti o bezpečnosti izraelskej techniky v armádach NATO. „Technológia spoločnosti Elbit Systems, ktorá vyrába vysielačky Tadiran, je certifikovaná. Používajú ju aj iné členské krajiny NATO ako Španielsko, Poľsko, Slovinsko a Nemecko,“ uzavrel Gemela.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku