Nemoderné počítače za vysoké ceny si Mikolaj bráni

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) bude musieť vysvetľovať, prečo školám nakúpil predraženú techniku, ktorá podľa odborníka patrí do "starého železa". Taktiku mlčania včera ministerstvo zmenilo. Odmieta, že by išlo o nemoderné počítače za vysoké ceny. Školám podľa Mikolaja takéto stroje stačia.

22.09.2009 07:24
Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj.
debata

Poslanecký prieskum u Mikolaja na najbližšom zasadnutí školského parlamentného výboru navrhne Martin Fronc (KDH). Chce zistiť podrobnosti o pochybnom nákupe techniky za 21,8 milióna eur za peniaze Európskej únie. Podľa cenovej ponuky konkurenčnej spoločnosti, ktorú denník Pravda náhodne oslovil, Mikolaj nakupoval príliš draho.

Pozrite si podrobnú technickú špecifikáciu zmluvy

Miliónovú zákazku od Ústavu informácií a prognóz školstva, ktorý patrí pod Mikolajov rezort, získala firma Datalan. Za jeden notebook si účtuje 991 eur. „Za tisíc eur, ktoré pán minister platí za notebook, sa pomaly dajú kúpiť aj dva,“ kritizuje Fronc. Rezort tvrdí, že cenu s ostatnými predajcami nemožno porovnávať, pretože Datalan do nej zahrnul trojročnú záruku, inštaláciu a dodávku do tritisíc škôl. „Cenu teda nie je možné porovnávať s dostupnými cenníkmi,“ uviedol masmediálny odbor rezortu.

Školy by dokázali ušetriť aj stovky eur napríklad pri spoločnosti NetSolution, ktorá si pýta 540 eur. Softvér by získali za 150 eur vďaka výhodnej zmluve štátu s Microsoftom. K cene treba pripočítať desiatky eur za inštaláciu a dodávku.

Pri takýchto veľkých zákazkách pritom niektoré firmy cenu znižujú aj o tretinu. Datalan dodá základným a stredným školám takmer 29-tisíc kusov počítačov, notebookov a dataprojektorov. „Takéto počítače sa už takmer nepredávajú,“ hovorí Peter Kormaník z NetSolution.

Predsedníčka školského výboru Tatiana Rosová (SDKÚ) neverí, že koalícia umožní preveriť, ako sa míňajú eurofondy. „Aj bez odsúhlasenia prieskumu zájdeme za pánom ministrom, pretože našou úlohou je kontrolovať. Ak funguje demokracia, tak nás neodmietne,“ podotkla Rosová.

debata chyba