Lajčák: Slovensko chce vyváženú dohodu o klimatických zmenách

26.09.2009 21:14

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vo vystúpení na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku zdôraznil, že Slovensko je odhodlaným zástancom účinného multilateralizmu a ústrednej úlohy OSN v ňom.

„Vítame pozornosť, ktorú OSN venuje problému klimatických zmien, ako aj potravinovej bezpečnosti a boju proti následkom finančnej a ekonomickej krízy,“ uviedol pred delegátmi zo všetkých členských štátov. Ako zdôraznil, Slovensko vyzýva na dosiahnutie ambicióznej, vyváženej a komplexnej dohody o klimatických zmenách na konferencii v Kodani v decembri, ktorá nahradí Kjótsky protokol.

Lajčák v prejave pripomenul, že Slovensko za posledné roky investovalo značné úsilie do presadenia vlastného konceptu oficiálnej rozvojovej pomoci cez rad projektov na západnom Balkáne, v Afganistane, strednej Ázii a Afrike. „Slovensko verí, že pri zabezpečení mieru a stability by mala byť vždy, keď je to možné, využitá preventívna diplomacia,“ podotkol. Ako dodal, teší ho, že prvé regionálne centrum OSN pre prevenciu konfliktov, ktoré je umiestnené v strednej Ázii a vedie ho slovenský diplomat, už zaznamenalo dobré výsledky.

„Slovensko dúfa, že posledný rok prvej dekády nového milénia zblíži všetky štáty medzinárodného spoločenstva, aby prekonali najmä negatívne následky finančnej a ekonomickej krízy,“ vyhlásil okrem iného šéf slovenskej diplomacie. Toto je podľa neho základný krok smerom k možnému vyriešeniu mnohých konfliktov a problémov, ktorým dnes spoločne čelíme.

Informoval o tom hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
35,99
Elite modré hyacinty a biele minigerbery

Elite modré hyacinty a biele minigerbery

39,99
Perla farebné tulipány a gerbery

Perla farebné tulipány a gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk