Tomanová má ďalšie Privilégium. V Humennom

28.09.2009 06:27
Vaľová, Tomanová
Poslankyňa za Smer Jana Vaľová (vľavo) založila neziskovku Cesta životom, ktorej ministerstvo Viery Tomanovej pridelilo dotáciu. Autor:

Ministerstvo práce sa chystá skontrolovať použitie dotácií pre neziskovú organizáciu Cesta životom, ktorú založila poslankyňa za Smer Jana Vaľová. Príspevok 33 194 eur (milión korún) dostala Cesta životom na výstavbu zariadenia Domov na polceste v Repejove v okrese Medzilaborce. Problém je v tom, že v Repejove o nijakej stavbe tohto druhu nič nevedia.

„Vzhľadom na medializované informácie bude klásť ministerstvo práce dôraz na kontrolu použitia dotácie v konkrétnom prípade,“ uviedol hovorca rezortu Michal Stuška. Reagoval na informácie, ktoré zverejnil týždenník Plus 7 dní. Jeho redaktori v Repejove spomínané zariadenie nenašli. Nevedel o ňom starosta obce ani nová šéfka neziskovky Anna Brezíková, ktorá ju prebrala od poslankyne Vaľovej.

V Repejove spomenutá neziskovka opravuje iba bývalú školu, ktorú chce prebudovať na resocializačné zariadenie Cesta istoty. Na jeho vybavenie dostala neziskovka od ministerky Viery Tomanovej (Smer) ďalší príspevok – 2 250 eur.

Kde bude stáť ďalšie zariadenie – Domov na polceste, Brezíková nevysvetlila ani pre Pravdu. „Na tento projekt musíme ešte zháňať ďalšie sponzorské dary. Dotácia, ktorú sme získali, nebude postačovať na jej celkové vykrytie,“ uviedla. Podľa informácií, ktoré dalo ministerstvo týždenníku, malo byť vybudované tiež v Repejove.

Poslankyňa Vaľová tvrdí, že s projektmi nemá nič spoločné. Neziskovka pritom uvádza svoje sídlo na jej domácej adrese v Humennom. Podľa Vaľovej ide o nedorozumenie, neziskovka si vraj od roku 2006 nestihla vymeniť pečiatku. „Ešte pred vstupom do Národnej rady som vystúpila zo všetkých orgánov tejto neziskovej organizácie,“ zdôraznila Vaľová.

Bývalá Vaľovej neziskovka uspela v súťaži o dotáciu, hoci sa od svojho založenia v roku 2003 len pripravuje na aktívnu činnosť. O peniaze od Tomanovej sa pritom podľa informácií z ministerstva uchádzal dvojnásobný počet uchádzačov, ako mohol rezort uspokojiť. A žiadali 2,5-krát viac peňazí, ako mohla ministerka rozdeliť.

Neziskovka nemá vlastnú webovú stránku ani zverejnené kontaktné údaje. Spomína sa iba na dvoch webových stránkach, kde prosí o príspevky. Na oboch si uvádza Vaľovej domácu adresu. „Webová stránka bude zriadená, ak sa spustí činnosť tohto zariadenia (Cesta istoty), aby sa informovalo o aktivitách, ktoré sa v danom zariadení budú vykonávať,“ uviedla Brezíková.

Nejde o prvý problém pri delení dotácií na Tomanovej ministerstve práce. Pred dvoma rokmi Tomanová odklepla dva milióny korún pre neziskovku Privilégium, kde predtým sama pracovala. Jej vedenie sa navyše angažovalo v Smere. Keď sa prevalilo, že neziskovka nesplnila podmienky na získanie dotácie, príspevok musela vrátiť.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk