Za katedrou si ľudia vedia predstaviť Radičovú, v talári Fica

30.09.2009 11:23
škola, školák, trieda
Ilustračné foto Autor:

Ivetu Radičovú z SDKÚ a Moniku Flašíkovú-Beňovú zo Smeru si vie najviac rodičov hypoteticky predstaviť ako triedne učiteľky pre svoje školopovinné deti spomedzi politikov. Radičová by sa do tejto úlohy hodila podľa 21,1 percenta opýtaných a Flašíkovú-Beňovú by ako učiteľku pre svoje dieťa bralo 20,4 percenta respondentov. S menším odstupom za dámami nasleduje premiér a líder Smeru Robert Fico so 17,4 percentami.

V prieskume verejnej mienky Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO, ktorý uskutočnila agentúra Focus od 4. do 11. augusta na reprezentatívnej vzorke 1045 respondentov, sa za svojho straníckeho šéfa dostal Robert Kaliňák, ktorý by mohol robiť triedneho učiteľa podľa 14,3 percenta oslovených rodičov, rovnako ako aj šéfka Slobodného fóra Zuzana Martináková.

Prezidenta Ivana Gašparoviča si za katedrou vie predstaviť 13,5 percenta respondentov a predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára deväť percent rodičov. Viac ako štvrtina respondentov – 26,5 percenta, si na pozícii triedneho učiteľa svojho dieťaťa nevedela predstaviť žiadneho politika či političku. K otázke sa nedokázalo vyjadriť 5,7 percenta opýtaných. V úlohe triedneho učiteľa sú o niečo častejšie preferované ženy – političky.

V prípade hypotetickej situácie – výbere čestného a nestranného sudcu pre vlastný súdny spor bol zo zoznamu najdôveryhodnejších slovenských politikov najviac preferovaný Robert Fico, ktorého menovalo 22,9 percenta respondentov. Nasleduje hlava štátu Ivan Gašparovič s 18,8 percentami. Ďalej by opýtaní boli radi, keby bol sudcom v ich súdnom spore Daniel Lipšic z KDH (13,5 %), Iveta Radičová (13,5 %), Robert Kaliňák (12,8 %), Béla Bugár (9,8 %) či Monika Flašíková-Beňová (9,6 %) .

Až 28,8 percenta respondentov si na pozícii čestného a nestranného sudcu svojho súdneho sporu nevedelo predstaviť žiadneho politika. K otázke sa nedokázalo vyjadriť 6,1 percenta opýtaných. V úlohe nestranného sudcu preferovali respondenti politikov s právnickým vzdelaním. V obidvoch hypotetických situáciách, teda pri výbere triedneho učiteľa aj nestranného sudcu, hrajú silnú rolu sympatie k politickej strane, ktorej je vybraný politik či politička členom.

Respondenti mali v prieskume odpovedať na hypotetické otázky, pri ktorých mali vybrať pre svoje deti navštevujúce základnú školu triedneho učiteľa z predloženého zoznamu najdôveryhodnejších politikov, resp. vybrať si spomedzi nich politika, ktorý by ako sudca čestne a nestranne rozsúdil ich hypotetický súdny spor, pričom mohli menovať maximálne troch politikov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata