Šéf STV nedovolil odvysielať reportáž o Smere

07.10.2009 04:56
Nižňanský, STV
Generálny riaditeľ Slovenskej televízie Štefan Nižňanský Autor:

Riaditeľ Slovenskej televízie Štefan Nižňanský tvrdo zasiahol voči vlastným ľuďom. V poslednej chvíli zakázal odvysielať investigatívnu reportáž o sociálnych podnikoch Smeru na strednom Slovensku.

V pondelok tak namiesto premiéry vysielala STV dva týždne starú reláciu. Najsilnejšia vládna strana premiéra Roberta Fica je pritom podozrivá, že sociálne podniky, kde vláda naliala 20 miliónov eur, neslúžia sociálne odkázaným ľuďom, ale straníkom. Sociálnym podnikom totiž šéfujú ľudia blízki poslancom Smeru.

„Riaditeľovi došla trpezlivosť nad praktikami niektorých redaktorov publicistiky, keď spracúvajú témy neprofesionálne, na poslednú chvíľu a bulvárnym pohľadom,“ vysvetlila v oficiálnom stanovisku hovorkyňa televízie Želmíra Blašková stiahnutie celej relácie. Ako dodala, reportáž o sociálnych podnikoch Smeru neprešla včas kontrolou, ako je to v interných predpisoch televízie.

Podľa informácií Pravdy z prostredia redakcie však relácia prešla cez šéfa relácie Reportéri, ale vysielanie zastavil až šéf Nižňanského kancelárie Lukáš Machala spolu s generálnym riaditeľom. Zdroj z STV potvrdil, že redaktori sa cítia rozhodnutím riaditeľa poškodení a zvažujú sa sťažovať na Rade STV.

Predseda rady Martin Kákoš sa ku kauze nevedel vyjadriť lebo konkrétnu reportáž o Smere nevidel. „Ak príde podnet, tak si ju pozrieme a posúdime, ale nepovažujem za rozumné, aby sa relácia schvaľovala v deň vysielania a nemali náhradnú reportáž pre každý prípad,“ uviedol Kákoš.

Podobný zásah do vysielania spravil aj riaditeľ Richard Rybníček, ktorý zastavil vysielanie schváleného dokumentu Miluj blížneho svojho. Oficiálne pre možné pokuty za protižidovské vyjadrenia v dokumente. Film o židovskom pogrome v Topoľčanoch kritizoval katolíkov a Rybníček zastupoval KDH. Rada STV to odmietla ako zásah do redakčnej nezávislosti. Rybníčka vtedy kritizoval aj súčasný minister kultúry Marek Maďarič (Smer) ako vtedajší člen Rady STV.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk