Štefanov: Vrátil som sa z Bruselu ako víťaz, tender je v poriadku

Slovensko nepríde podľa ministra výstavby Igora Štefanova pre tzv. nástenkový tender z eurofondov o žiadne prostriedky. Európska komisia pritom informovala, že Slovensku nepreplatí zo svojich fondov nič v nástenkovom tendri, pričom sa už vynaložilo v tomto tendri zhruba 11,6 mil. eur. Premiér Robert Fico informoval. že peniazmi zo sporného tendra sa bude opäť zaoberať Najvyšší kontrolný úrad.

07.10.2009 12:53 , aktualizované: 14:03
debata

„Vrátil som sa z Bruselu s pocitom absolútneho víťaza, pretože sme vyjednali také podmienky, o ktorých som ani nečakal, že ich vyjednáme. Tieto prostriedky môže Slovensko využiť v plnej výške na iné účely. Dôjde len k určitej náhrade prostriedkov,“ povedal po rokovaní vlády Štefanov.

Podľa neho už vynaložené prostriedky tak pôjdu z kapitoly rezortu výstavby. „Je to technická záležitosť,“ doplnil Štefanov. „Od začiatku považujem tento tender za transparentný a v poriadku. Prostriedky boli vynaložené vhodne a veľmi dobre využité,“ povedal Štefanov.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš Foto: Robert Hüttner
Mikloš Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš

Európska komisia svojím rozhodnutím nepreplatiť peniaze z nástenkového tendra podľa SDKÚ usvedčila vládu Roberta Fica z podvodu. Najsilnejšia opozičná strana preto vyzvala premiéra Fica, aby v rezorte výstavby a regionálneho rozvoja urobil urýchlene poriadok.

„Vyzývame ho, aby vyvodil politickú zodpovednosť a odvolal ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova, ktorý nesie nespochybniteľnú zodpovednosť za nástenkový tender,“ povedal podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Zároveň vyzval premiéra, aby využil všetky právne a politické kroky na to, aby sa vyplatené peniaze z nástenkového tendra vrátili z rúk firiem blízkych jeho koaličnému partnerovi do štátneho rozpočtu.

„Pán Mikloš klame ak tvrdí, že EÚ usvedčila túto vládu z okrádania občanov. Nič takéto v Bruseli neodznelo. Zavádza a klame, keď tvrdí, že sme prišli o nejaké peniaze nie je to pravda. Nevidím dôvod na svoj odchod z funkcie ministra,“ reagoval Štefanov.

Peniaze z tendra išli do médií, tak nech ich vrátia, tvrdí Slota

'Eurá, ktoré mali prísť, v plnej výške... Foto: SITA
Ján Slota 'Eurá, ktoré mali prísť, v plnej výške dostaneme,' zdôraznil šéf SNS Ján Slota.

Peniaze z nástenkového tendra boli podľa predsedu SNS Jána Slotu použité najmä na reklamu v médiách. „V tých médiách, ktoré do toho teraz hlavne bijú a kritizujú. Veď nech tie médiá vrátia tie peniaze. To by mali asi trošku problém,“ povedal Slota.

Predseda SNS nevidí problém, že peniaze z rozpočtu ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja budú použité na vyplatenie akcií, ktoré boli urobené v tzv. nástenkovom tendri. „V tendri peniaze neprídu. Ale z celkového balíka eurofondov na túto kapitolu príde na Slovensko všetko do posledného centu. Eurá, ktoré mali prísť, v plnej výške dostaneme. Len nebudú použité na tieto veci,“ povedal Slota.

Podľa Slotu peniaze, ktoré mali byť použité v rámci regionálneho rozvoja, pôjdu z eurofondov a ministerstvo zaplatí z vlastného rozpočtu vykonané práce v tendri. „Aký je v tom rozdiel? Že ja si zoberiem z dvoch kôp, z jednej kopy použijem na niečo iné a z druhej zase na niečo iné. V konečnom dôsledku bude všetko vyplatené, akoby sa nič nestalo, pretože sa nič nestalo, len že to nebude platené z eurofodov, ale z rozpočtu a to druhé nebude platené z rozpočtu, ale z eurofondov. Ale dostaneme ten istý balík peňazí, ako bolo plánované,“ zdôraznil predseda SNS.

Premiér Robert Fico Foto: SITA
Robert Fico Premiér Robert Fico

Fico: Tendrom sa bude opäť zaoberať NKÚ

Peniazmi vyplatenými zo sporného takzvaného nástenkového tendra na ministerstve výstavby sa bude opäť zaoberať Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Novinárom to povedal premiér Robert Fico (Smer). Fico zároveň pohrozil, že ak úrad zistí, že peniaze neboli použité správne, odvolá ministra výstavby Igora Štefanova (nominant SNS).

„Musíme preskúmať, či peniaze zo štátneho rozpočtu boli použité účelne. Ak neboli použité účelne, tak bude z toho vyvodená personálna zodpovednosť,“ vyhlásil Fico. NKÚ pritom už nezrovnalosti v minulosti v tendri zistil. Podľa skorších vyjadrení úradu bol proces verejného obstarávania na služby netransparentný. Pochybenia pri súťaži našiel pred časom aj Úrad pre verejné obstarávanie.

Európska komisia tento týždeň definitívne potvrdila, že Slovensku sumu vyplatenú v spornom tendri nepreplatí. Štefanov však novinárom tvrdil, že o peniaze štát nepríde.

Poslanec SMK Zsolt Simon. Foto: Pravda, Ivan Majerský
Zsolt Simon Poslanec SMK Zsolt Simon.

MOST: Vláda tendrom poškodila záujem občanov

Nástenkovým tendrom vláda dokázateľne poškodila záujem občanov Slovenska, tvrdí strana Most-Híd. V kauze nástenkový tender Európska komisia potvrdila podľa strany Bélu Bugára len to, na čo Most-Híd už od začiatku vypuknutia kauzy poukazoval. Vyplýva to zo stanoviska, o ktorom informoval podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.

Aj podľa komisie nebola nástenka, na ktorej bol zverejnený tender, na transparentnom, ani na verejne prístupnom mieste, zdôrazňuje strana. „Je definitívne rozhodnuté, že cca 11 miliónov eur od daňových poplatníkov sa nebude môcť použiť na boj proti kríze, ani na zmiernenie jej dopadov, ale iba na obohatenie účastníkov -´vládnych vyvolených´ – tzv. nástenkového tendra,“ tvrdí ďalej Most-Híd, podľa ktorého vláda Roberta Fica „v čase krízy vytvára vládnu ´sekeru´, čo v konečnom dôsledku budú musieť zaplatiť daňoví poplatníci“.

debata chyba